Uchodźcy – temat rzeka. Niektóre doniesienia bywają wstrząsające, inne niemal mogą sparaliżować dotychczas dobrze funkcjonujące miasto. Jeśli chodzi o Skandynawię zaś, to może być problem. Okazuje się, że w Finlandii ponad pięć tysięcy osób, ubiegających się o status uchodźcy… zniknęło z ośrodków. Jak do tego doszło?

Dziennikarze z portalu Yle.fi postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Przeanalizowali dane osób, które zostały zarejestrowane między 1 stycznia 2015 r., a 1 lipca 2017 r. jako osoby ubiegające się o status uchodźcy. Biorąc pod uwagę dane statystyczne, to pięć tysięcy osób nie poinformowało urzędników, o rzekomym wyjedzie i aktualnym miejscu pobytu.

Łącznie do urzędu wpłynęło ponad czterdzieści tysięcy wniosków. Prawie dwanaście tysięcy próśb rozpatrzono pozytywnie. Drugie tyle nie uzyskało zgody na przyznanie statusu uchodźcy. Z kolei ponad dziesięć tysięcy osób deportowano z Finlandii. W międzyczasie ponad pięć tysięcy osób zniknęło z ośrodków.

Władze Finlandii rozkładają ręce, gdyż nie posiadają żadnych informacji na temat aktualnego miejsca pobytu tych osób. Prawdopodobnie nadal mogą oni przebywać na terenie państwa. Drugą teorią zdaje się to, że cześć z nich dobrowolnie postanowiła wrócić do swojego rodzinnego domu – jednocześnie nie przerywając procesu rejestracyjnego.

...

Zobacz również