Służby biją na alarm. Drastyczny wzrost zachorowań na odrę

Służby biją na alarm. Drastyczny wzrost zachorowań na odrę Źródło: Pixinio.com/Amanda Mills

Odra znów wraca do Polski. Władze są zaniepokojone najnowszymi doniesieniami. Drastyczny wzrost przypadków odry w ostatnim czasie. Skąd wziął się nagły wzrost zachorowań na niebezpieczną chorobę?

Odra - służby biją na alarm. Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, nastąpił drastyczny wzrost zachorowań na odrę. Jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych wieku dziecięcego znów atakuje społeczeństwo. Skąd ten nagły wzrost zachorowań? 

Odra - wzrost zachorowań

Państwowy Zakład Higieny poinformował, że w okresie tylko od 1 stycznia do 30 kwietnia odnotowano w Polsce aż 808 przypadków zachorowań na odrę. W porównaniu do zeszłego roku to aż piętnastokrotnie więcej. W 2018 roku zarejestrowano 54 takie przypadki. 

Skąd nagły wzrost zachorowań na niebezpieczną chorobę? Pediatrzy informują, że jedna chora osoba zaraża momentalnie 17 następnych. Odra to niebezpieczna choroba. Te zatrważające dane powinny dać wielu osobom do myślenia. Obecne pokolenie lekarzy nawet nie zna w praktyce tej choroby, teraz jednak następuje nawrót choroby w Polsce. 

Ostatnie potężne epidemie odry lekarze pamiętają w latach 70. Wtedy też wprowadzono powszechne szczepienia. W najgorszych momentach chorowało rocznie około 200 tysięcy osób. Odra spowodowała wtedy śmierć około 20-30 z nich. 

Odra może pojawić się nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych. Władze apelują, aby stosować profilaktyczne szczepionki. Zaleca się dwie dawki szczepionki, a nie tylko jedną. Wtedy daje to gwarancję bezpieczeństwa. Jest to jedyny sposób zapobiegania tej chorobie. 

Niestety w ostatnim czasie szczepionki są tematem wielu kontrowersji i ludzie bagatelizują zagrożenia z tym związane. Odra nie powinna być wyjątkiem i nawrót tej choroby z pewnością o czymś świadczy. Samorządy zachęcają do szczepień rodziców i prowadzą nawet w tym celu specjalne programy i inicjatywy - zwłaszcza w publicznych żłobkach i przedszkolach. 

- Wprowadziliśmy do punktacji, która obowiązuje w żłobkach, zapis, którzy przewiduje 30 dodatkowych punktów, jeśli dziecko jest zaszczepione - informuje w rozmowie z TVN24 wiceprezydent Warszawy, Paweł Rabiej. 

Odra - zagrożenia

Odra to poważna zakaźna choroba. Występuje przede wszystkim u dzieci, które nie zostały zaszczepione. Dorośli także mogą być zagrożeni. Wirusowa choroba początkowo przebiega bezobjawowo, nie należy jednak bagatelizować żadnych objawów, które są dla nas niepokojące. Nagły wzrost zachorowań powinien być dla nas ostrzeżeniem i należy wyciągnąć z powyższych statystyk stosowne wnioski. 

źródło:  Radio ZET

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News