Kolosalna zmiana obowiązuje już od dzisiaj, nie można jej uniknąć. Dotyczy tysięcy Polaków, którzy nawet nie mieli o niej pojęcia

Kolosalna zmiana obowiązuje już od dzisiaj, nie można jej uniknąć. Dotyczy tysięcy Polaków, którzy nawet nie mieli o niej pojęcia Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ślub kościelny w obliczu ogromnych zmian. Decyzja już zapadła, nowe zasady dotyczą tysięcy Polaków - młodych nowożeńców, którzy mogli nie mieć pojęcia na temat tego, co ich czeka. Niektórzy mogą być oburzeni i zrezygnować z uroczystości kościelnych.

Ślub kościelny od teraz będzie można wziąć tylko na nowych zasadach. Trzeba będzie pamiętać o kilku rzeczach oraz odbyć dość osobliwą rozmowę z duchownym.

Nie każdemu spodoba się odarcie z intymności

"Akta Konferencji Episkopatu Polski" zostały znowelizowane o przepisy prawa małżeńskiego, które obowiązują od dnia 1 czerwca br. wszystkich katolików. Zorganizowanie ślubu to już nie tylko załatwienie odpowiednich dokumentów i opłata za uroczystość, odbycie nauk przedmałżeńskich czy wyspowiadanie się. Od tej pory księża będą osobno brać każdego z małżonków na intymną rozmowę - ma ona na celu uzyskanie informacji o poprzednich związkach oraz ogólnego pożycia przedmałżeńskiego, zorientowanie się w planach pary, co ma utwierdzić duchownego, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by im tego ślubu udzielić.

- To będą pytania dotyczące wyrażenia woli, świadomości, czym jest małżeństwo i wykluczenia jakichkolwiek przeszkód, jakie mogą się pojawić. Nowe przepisy kładą większy nacisk na duszpasterzy, aby pilnowali formalności i procedur, także w relacjach z biskupem i kurią diecezjalną, zwłaszcza w sytuacjach, gdy zaistnieje konieczność uzyskania dyspensy. Te wszystkie rzeczy są do zrobienia, tylko trzeba o tym szczerze mówić - wytłumaczył doktor prawa kanonicznego, ksiądz Sebastian Wieczorek, w rozmowie z RMF FM.

Ślub kościelny trudniejszy do uzyskania

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wydawałoby się, że młodzi odetchną na wieść o zezwoleniu na duże przyjęcia weselne. Czeka ich jeszcze jednak ta kluczowa rozmowa z księdzem. Co więcej, jeśli podczas zwierzeń wyjdzie na jaw, że para nie zamierza planować dzieci lub mężczyzna jest impotentem, ślubu nie będzie. Również osoby, które rozważałyby możliwość separacji mogą pożegnać się z uroczystością.

Dzisiaj grzeje: 1. Rząd podjął decyzję, nie ma już odwrotu. Wielka zmiana już od 6 czerwca
2. NFZ wydało komunikat dla Polaków. Zmiany zaczynają się od 15 czerwca

Również trzeba będzie zyskać specjalną zgodę na zawarcie ślubu w rodzinnej parafii. Dotąd ślub był możliwy do wzięcia w parafii panny młodej lub pana młodego. Teraz "rodzinną parafią" jest ta, która znajduje się przy miejscu zamieszkania, nawet po miesiącu od przeprowadzki. Dlatego, żeby zawrzeć związek małżeński według tradycji i "starych" przepisów, trzeba będzie nieco się namęczyć.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kobiety w ramach eksperymentu piły codziennie sok pomidorowy przez 2 miesiące. Efekty zaskoczyły nawet naukowców
  2. Dramatyczne szczegóły wypadku reprezentantki Polski. Reanimacja na ulicy i helikopter w akcji
  3. Sytuacja bez precedensu. Minister potwierdził zmianę dot. matury
  4. Był w szpitalu, bo wykryli u niego COVID-19. Dopiero później dostał rachunek za leczenie i pobladł z wrażenia
  5. Najsłynniejszy lekarz w Polsce przemówił. Powiedział, ile osób faktycznie może mieć koronawirusa w naszym kraju
  6. Pani Dorota podjęła cudowną decyzję dla ciebie i wszystkich. Zaprasza każdego, otworzyła pole truskawek

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News