Dlaczego panna młoda staje podczas ślubu zawsze po lewej stronie? Powód jest zadziwiający

Dlaczego panna młoda staje podczas ślubu zawsze po lewej stronie? Powód jest zadziwiający

Ślub jest wydarzeniem, z którym wiąże się bardzo wiele różnorakich tradycji. Każdy element musi być dopracowany w najmniejszym szczególe, a niektóre są po prostu oczywiste. Tak jest miedzy innymi z miejscem, gdzie stoi panna młoda. Mało kto wie, dlaczego zawsze jest po lewej stronie.

Ślub to impreza szczególnego rodzaju, która wiąże się z ogromnym nakładem emocjonalnym, ale także stoi za nią bardzo dużo różnych tradycji. Obyczaje ślubne to coś, co zna każdy, ale większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co one oznaczają i symbolizują. Najprawdopodobniej nie macie pojęcia, dlaczego panna młoda zawsze stoi jest po lewej stronie. 

Ślub wiąże się ze starymi tradycjami 

Ślub dla wielu osób to nie tylko piękne wyznanie miłości i wierności, ale również ogromne przedsięwzięcie. Wiąże się nie tylko z gigantycznym nakładem finansowym czy organizatorskim, ale także stoi za nim wiele znaczeń symbolicznych, z którymi powinni zapoznać się narzeczeni. 

Tradycja ślubna już trochę umiera, bo coraz częściej pary rezygnują z ceremonii kościelnej i wybierają ślub humanistyczny lub całkowicie odżegnują się od jakiejkolwiek formy formalizowania swojej relacji. Każdy zna jednak z rodzinnych opowieści czy bezpośredniego uczestnictwa kilka ślubnych obyczajów, które funkcjonują do dziś. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Panna młoda musi być zawsze po lewej stronie 

Bardzo ciekawa jest geneza tradycyjnego usytuowania panny młodej po jego u lewego boku męża. Takie rozwiązanie pochodzi z czasów starożytnych, kiedy to wybranki porywane były przez adoratorów w celu zawarcia małżeństwa. 

W naszym kraju związane jest to z instytucją tzw. branki, która była traktowana jako zdobycz wojenna, wydarta wrogom podczas potyczki. W takim ujęciu kobieta widziana jest jako trofeum. Właśnie z tego powodu panna młoda zawsze podczas ślubu stoi po lewej stronie.

Dzisiaj grzeje: 1. Krzysztof Krawczyk przyjął ostatnie namaszczenie. Szczere wyznanie o śmierci
2. Emerytura mundurowych. Zmiany podpisał już prezydent Duda

Skoro dziewczyna była porywana, zawsze istniało niebezpieczeństwo tego, że ktoś będzie próbował zakłócić ceremonię, by ją odbić. Patrząc z tej perspektywy, logiczne wydaje się to, że mężczyzna musiał mieć wolną prawą rękę w celu ewentualnego dobycia broni i walki o swoją ukochaną. Obecnie, jak wiadomo, nie ma takiego niebezpieczeństwa, ale tradycja zachowała się do dzisiaj.

 

  1. Będziecie płakać! 5-latek zmarł na straszliwy nowotwór. Jego ostatnie życzenie złamie wam serce
  2.  Znaki zodiaku najlepszych kobiet. Faceci szaleją na ich punkcie. To najlepsze żony i kochanki
  3. Nareszcie! Agnieszka Kaczorowska wyjawiła najbardziej skrywaną tajemnicę. Poznaliśmy imię jej córki
  4. Tata usłyszał tylko wielki huk. Dla jego syna nie było już ratunku, zmarł na miejscu
  5. Nie żyje reprezentant kraju, uczestnik mistrzostw świata. Media przekazały wiadomości o nagłej śmierci piłkarza

Źródło: Parenting.pl

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu