Młodzi członkowie prawicowej partii Nasza Słowacja są coraz częściej spotykani w słowackich pociągach. Grupki patrolują, kto jedzie w takim składzie i czy nie zakłóca porządku. Patrole mają szczególną uwagę zwracać na Romów.

Patrole krążą po pociągach odziane w zielone koszulki z logiem prawicowej partii. Mężczyźni za często pojawiają się w składach, które przejeżdżają w pobliżu romskich slumsów. Robią to zwłaszcza wtedy, kiedy wypłacane są zasiłki i zapomogi, które są pobierane przez wielu Romów.

Jeden z zamieszczonych w sieci filmików przedstawia sytuację, kiedy takowy patrol spotkał pijanego Roma w pociągu. Szybko doszło do ostrej wymiany zdań i krzyków, a członkowie patrolu zagrozili mężczyźnie, że ten zostanie wyrzucony z pociągu. Obyło się jednak bez przepychanek.

Członkowie patroli Naszej Słowacji przeczesują pociągi od kwietnia. Wtedy to miejsce miał mieć atak Roma na podróżującą studentkę. Ma być to też powodem, dla którego patrole mają oko na Romów.

Kolej nie jest przeciwna patrolom. Według jej władz, nie ma podstawy prawnej, która dawałaby pracownikom kolei możliwość usunięcia młodzieży Naszej Słowacji z pociągów. Jest też drugi powód, dla którego patrole są akceptowane – cieszą się bowiem aprobatą podróżnych.

„Jeśli ktoś jest pijany i stwarza problemy, powinien jak najszybciej zostać usunięty z pociągu” – mówi jeden z pasażerów.

Sprawę patroli zbywa słowacka policja. Funkcjonariusze uważają bowiem, że patrole to tylko „akcja propagandowa prawicowej partii, która ma małe znaczenie dla bezpieczeństwa w pociągach”. Innego zdania jest słowacka minister sprawiedliwości, Lucia Zitanska, która już zapowiedziała zgłoszenie odpowiedniej ustawy zabraniającej działalności patroli.

„Nikt nie może samowolnie zastępować policji w tym kraju” – mówi Zatinska.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: wp.pl
pt

...

Zobacz również