Kościół ponad podziałami. Arcybiskup Głódź w nocy wyruszył do szpitala, w którym przebywa Adamowicz

Kościół ponad podziałami. Arcybiskup Głódź w nocy wyruszył do szpitala, w którym przebywa Adamowicz Źródło: wikimedia.org/Jarosław Kruk

Sławoj Leszek Głódź, jako metropolita gdański, przyjechał wczoraj do szpitala, w którym przebywał operowany Paweł Adamowicz - prezydent miasta Gdańsk. Arcybiskup modli się za rannego, prosząc o cud w obliczu tragedii i namawia do okazania wsparcia rodzinie, z którą łączy się w bólu. 

Tradycją polską stał się już wpływ Kościoła na sprawy polityczne naszego kraju. Romans religii i polityki, jaki mieliśmy szansę wielokrotnie oglądać, przez jakiś czas powodowany poparciem dla partii rządzącej, owocował jawną niechęcią do działalności partii opozycyjnych. Szczególnie negatywnie komentowane były poczynania Platformy Obywatelskiej, oskarżanej o działania wbrew społeczeństwu. Kościół przypominał afery korupcyjne czy reprywatyzacyjne, a także stanowczo przeciwstawiał się obecnemu prawu aborcyjnemu, które popiera partia.

Jednocześnie jednak Kościół nadal ma obowiązek dawania przykładu właściwych działań i postaw, które spełniają zasadę powszechności. W związku z tym wszelkie podziały i konflikty powinny tracić na znaczeniu w sytuacji tragedii czy zagrożenia życia. Właśnie taką postawę przyjął Sławoj Leszek Głódź pojawiając się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, w którym przez pięć godzin operowany był prezydent Gdańska.

Sławoj Leszek Głódź staje ponad podziałami

Paweł Adamowicz był często atakowany przez namiestników Kościoła oraz przez samych mieszkańców miasta, w którym pełnił swoją funkcję. Był oskarżany o korupcję oraz niewłaściwe, nieprzemyślane zarządzanie przestrzenią miasta. Wiele jego działań wiązanych było z Platformą Obywatelską, której założycielem struktur regionalnych był w 2001 roku. Prawdopodobnie te powiązania pozwoliły Stefanowi W. na dokonanie ataku, w sposób najbardziej widoczny. Zaatakował bowiem Adamowicza na scenie, podczas odliczania do tzw. "światełka do nieba", podczas koncertu WOŚP. Wykorzystał fakt, że jest to moment szczególnie obserwowany, a więc doskonały do swego rodzaju happeningu. Wtargnął na scenę i ugodził nożem nieświadomego prezydenta w okolice brzucha oraz serca. Co ciekawe, miał nawet czas na wyjaśnienie swoich motywacji jeszcze zanim został pojmany, krzycząc że w więzieniu był torturowany, a za wszystkim stać miało PO. Jak się okazuje, mężczyzna odbywał karę ze względu na napady jakich dokonywał, na placówki bankowe w Gdańsku. Mimo wszystko połączył swoje przeżycia, rzeczywiste lub nie, z działalnością polityczną Adamowicza i postanowił dać upust swojej frustracji, prawdopodobnie wynikających z zaburzeń psychicznych.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Sytuacja jest oczywiście tragiczna, ale po raz kolejny posłużyła do przedłużenia sporów między osobami znanymi w przestrzeni publicznej. Na szczęście tym razem Kościół, w osobie metropolity gdańskiego pokazał jak ważne w takim momencie jest trwanie przy osobie poszkodowanej oraz jego rodzinie, okazanie wsparcia i oczywiście zjednoczenie się w modlitwie. W przeciwieństwie do prezydenta Dudy, nie ośmielił się w tej sytuacji nawiązywać do ewentualnych sporów politycznych czy wykorzystywać oficjalnego stanowiska, do którego był zobowiązany, aby w postawił siebie we właściwym świetle, mimo że sam nie cieszy się krystaliczną opinią. Sławoj Leszek Głódź skupił się nad tym co najważniejsze i co jest najbardziej ludzką reakcja, poprosił więc wiernych o modlitwę, której sam się oddał oraz jawnie potępił akt terroru jakiego dokonał napastnik. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Franciszek próbuje walczyć, ale to go przerasta. Zwołano PILNĄ naradę szefów Kościoła z całego świata
  2. Ujawniono prywatny majątek abp. Głódzia. Astronomiczna fortuna
  3. Paweł Adamowicz PRZEŻYŁ operację. Szacun dla lekarzy, niesamowity wyczyn
  4. Małgorzata Kożuchowska: syn gwiazdy to najbardziej urocze dziecko w show-biznesie. Rozpłyniecie się
  5. Ewa Farna: waga gwiazdy znów uległa zmianie. Piosenkarka wygląda wspaniale
 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News