Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Mariusz Błaszczak może być zaniepokojony bowiem z podległego mu Departamentu Teleinformatyki przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zniknęły cztery szyfratory i serwer, który zawierał tysiące danych osobowych. Sprzęty były warte prawie 400 tysięcy złotych.

Maszyny służyły do szyfrowania danych. Jeden szyfrator Comp Crypta Delta, zakupiony w 2004 roku przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji kosztował prawie 100 tysięcy złotych. Niesie to za sobą również spore straty finansowe dla Ministerstwa. Bilans ujemny stanowi dziś prawie czterysta tysięcy złotych.

Szyfratory wspomagały proces kodowania danych kierowców z  Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jednak okazuje się, że MSWiA nie interesowały maszyny od dłuższego czasu.

Jak przekonuje MSWiA nie ma możliwości przetwarzania poufnych danych. Można jednak wywnioskować, że to tylko usprawiedliwienie ze strony Błaszczaka. Komisja szkodowa dziś po zapoznaniu się ze stratami wycenia maszyny na 7 zł za sztukę. Obecnie nie ma to znaczenia bowiem i tak jest to problemem dla szefa.

Szyfratorów i pozostałych maszyn jak dotąd nie odnaleziono.

...

Zobacz również