Przed siedzibą Sądu Najwyższego w Bangladeszu zebrały się setki muzułmanów. Protestujący domagają się usunięcia posągu Temidy.

Muzułmanie chcą, aby sprzed budynku SN zniknął posąg Temidy, który pojawił się tam w grudniu. Grecka bogini sprawiedliwości jest popularna w sądach na całym świecie. Jej zasłonięte opaską oczy symbolizują bezstronność sądu.

Według organizacji Hefazt-e-Islam, posąg greckiej Temidy jest antyislamski i uderza w muzułmańskie wartości. Sekretarz generalny radykalnego ugrupowania stwierdził, że w pobliżu budynków instytucji publicznych, a zwłaszcza Sądu Najwyższego powinny się znajdować wyłącznie symbole muzułmańskie.

Choć Bangladesz teoretycznie jest świeckim państwem, to według Pew Research Center niemal 90% obywateli tego państwa wyznaje islam. W ostatnich latach z rąk muzułmańskich radykałów w Bangladeszu zginęło wiele osób, które interpretowały Koran w mniej radykalny sposób. Wielu mieszkańców było prześladowanych w związku ze zbyt małą gorliwością w wyznawaniu wiary.

Zobacz również

 

Zobacz również