Gry takie jak Wiedźmin 3 czy This War of Mine przekonały polskie władze do tego, że faktycznie warto inwestować w rozwój polskiego rynku gier komputerowych. Sukcesy rodzimych twórców nakłoniły sfery rządzące naszego kraju do przekazania polskim deweloperom setek milionów złotych.

Po zapowiedziach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju aż 38 polskich projektów może liczyć na otrzymanie dofinansowania ze strony polskiego rządu. Ten po sukcesach Wiedźmina czy This War of Mine uświadomił sobie jaką furorę na rynku (i to nie tylko polskim) robią rodzime gry komputerowe.

Program Operacyjny „Inteligentny Rozwój” 2014-2020, w ramach którego dofinansowanie otrzyma kilkadziesiąt podmiotów, już zapowiedział  finansowanie kilkudziesięciu osobnych tytułów kwotą 116 mln złotych.

Jak zapowiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin, rząd ma zamiar dofinansowywać te podmioty, które tworzą gry, gdyż „to tu kryje się przyszłość”.

 – Nasze działania służą temu, żeby nasza gospodarka rozwijała się zdecydowanie dynamiczniej, zwłaszcza w tych obszarach, w których mamy największy potencjał intelektualny i kreatywny. Polski rząd będzie wspierać twórców gier – to tu kryje się przyszłość – powiedział Gowin.

Na największe wsparcie mogą liczyć członkowie CD Projekt, którzy otrzymać mają nawet 28 mln złotych. Wszystko przez to, że rządowi spodobały się 4 promowane przez CD Projekt pomysły. Jednym z nich ma być technologia, która zarządzać będzie miastem w kolejnej grze studia – Cyberpunk. Technologia ta ma w założeniach spożytkować całe miliony złotych, ale równocześnie swą precyzją ma być w stanie pobić nawet sławetnego Wiedźmina.

pt

...

Zobacz również