Na terytorium Syrii, 21 stycznia, miała miejsce seria zamachów terrorystycznych. 46 osób zginęło w Hims, a 80 w Damaszku. Odpowiedzialność za zamachy wzięła na siebie organizacja terrorystyczna „Państwo Islamskie”.

Pierwszy atak miał miejsce na zachodzie Syrii, w Hims, gdzie eksplodowały dwa samochody wypełnione materiałami wybuchowymi. Według informacji syryjskiej policji terroryści zaparkowali auta naprzeciw siebie, ale według opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Syrii zamachowcy planowali wysadzić początkowo jedną bombę. Druga miała być zdetonowana w momencie kiedy na miejsce tragedii dotrze tłum osób w związku z pierwszym wybuchem. Plan jednak nie został zrealizowany, ponieważ pierwsza eksplozja uruchomiła ładunek także w drugim samochodzie-pułapce. Zgodnie z ostatnimi informacjami śmierć poniosło 46 osób, 115 jest rannych.

Druga eksplozja miała miejsce na przedmieściach Damaszku, zamieszkiwanych głownie przez szyitów. Według informacji podanych przez syryjski kanał telewizyjny Al Mayadeen po eksplozji samochodu w tłum ludzi przedostało się dwóch zamachowców-samobójców z organizacji „Państwo Islamskie”, którzy wykorzystali do eksplozji tzw. „pas szahida”. Według wstępnych informacji 80 osób nie żyje, a dziesiątki poniosły rany.

W tym samej dzielnicy, 31 stycznia, w rezultacie serii eksplozji śmierć poniosło 76 osób, a 110 było odesłanych do szpitali w związku z poniesionymi ranami. Meczet znajdujący się w tym rejonie jest uważany za szyitów za święte miejsce. Na jego terytorium znajduje się grób wnuczki proroka Mahometa. Miejsce to jest corocznie odwiedzane przez tysiące pielgrzymów min. z Iraku, Iranu i Libanu. Okolice meczetu i przylegających do niego kompleksów hotelowych są dobrze strzeżone przez szyicką grupę Hezbollah (popierającą Baszszara al-Asada), która umieściła tam swoją bazę.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

Józef Gawron, źródło : http://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/2687428

ria.ru/syria_chronicle/20160221/1378488319.html

...

Zobacz również