Wielka sensacja ma miejsce aktualnie na Litwie. Formacja Związek Chłopów i Zielonych jednego z najbogatszych ludzi w kraju wygrała tam właśnie wybory parlamentarne zdobywając niemal połowę mandatów.

Związek Chłopów i Zielonych w poprzedniej kadencji litewskiego Sejmu miał jedynie jeden mandat, teraz jednak zdobyła ich aż 54 na 141 możliwych. Zwycięstwo formacji jednego z najbogatszych Litwinów, Ramunasa Karbauskisa, nie przewidywały żadne sondaże, w których do samego końca prowadzili socjaldemokraci.

Formacja Karbuaskisa jest oskarżana o prorosyjską działalność, głównie za sprawą samego lidera, który w przeszłości nie ukrywał swoich sympatii do Kremla i niechęci do NATO oraz Unii Europejskiej. Przez lata również prowadził ogromne interesy z Rosją. Mimo tego, że ostatnio odciął się od swoich dawnych poglądów to nadal jest o nie podejrzewany.

Związek Chłopów i Zielonych najprawdopodobniej utworzy rząd centroprawicowy ze Związkiem Ojczyzny, który uzyskał 31 mandatów albo z dotychczas rządzącymi socjaldemokratami (17 mandatów) przy wsparciu jednej z mniejszych formacji.

Wiadomo natomiast, że rząd stworzony przez Związek Chłopów i Zielonych nie będzie współpracował z Akcja Wyborczą Polaków na Litwie (8 mandatów).

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh, źródło wp

Zobacz również