Seniorzy są chronieni przez rząd
Pixabay.com sabinevanerp
Irmina Jach - 25 Października 2020

Zaskakująca treść rządowego rozporządzenia. Chodzi o seniorów, prawda wyszła na jaw

Seniorzy nie powinni opuszczać swoich domów w dobie rosnących zakażeń koronawirusem. Mateusz Morawiecki zaapelował do najstarszej części społeczeństwa z prośbą o rozwagę. Podeszły wiek i choroby współistniejące sprawiają, że zarażenie niebezpiecznym patogenem może okazać się śmiertelne. Pojawiło się rządowe rozporządzenie. Prawda wyszła na jaw.

Seniorzy, jako grupa społeczna obarczona największym ryzykiem powikłań związanych z zarażeniem koronawirusem, jest obecnie w centrum zainteresowania polskiego rządu. Politycy deklarują, że dokładają wszelkich starań, by zapewnić najstarszym Polakom bezpieczeństwo w czasie pandemii. Treść rozporządzenia, które niedawno wydano, wzbudziła ogromne kontrowersje.

Nagła akcja na masową skalę, sabotaż w kościołach w całej Polsce. Właśnie się zaczęłoNagła akcja na masową skalę, sabotaż w kościołach w całej Polsce. Właśnie się zaczęłoCzytaj dalej

Seniorzy to grupa społeczna najbardziej narażona na powikłania COVID-19

Pandemia koronawirusa w Polsce nie zwalnia tempa. W ciągu ostatnich tygodni Ministerstwo Zdrowia niemal każdego dnia informuje o kolejnych rekordowych liczbach zakażeń niebezpiecznym patogenem. Przed kilkoma dniami przekroczona została granica 10 tysięcy zarażeń dziennie, co wywołało duży niepokój wśród Polaków. W niedzielę, 25 października, odnotowano 11 742 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.

Najpoważniej jest w województwie mazowieckim, gdzie wykryto aż 1850 nowych zachorowań. Na kolejnych miejscach plasują się województwa: kujawsko-pomorskie (1150), śląskie (1134), małopolskie (1119), podkarpackie (912), wielkopolskie (851), łódzkie (818), lubelskie (700), dolnośląskie (585), pomorskie (499), zachodniopomorskie (474), świętokrzyskie (405), opolskie (381), warmińsko-mazurskie (340), lubuskie (312) oraz podlaskie (212).

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Sabotaż w kościołach w całej Polsce, w ruch poszły transparenty, plakaty i farby. Mamy zdjęcia z akcjiSabotaż w kościołach w całej Polsce, w ruch poszły transparenty, plakaty i farby. Mamy zdjęcia z akcjiCzytaj dalej

Od soboty, 24 października, cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. Polacy zamieszkujący wszystkie powiaty muszą mierzyć się z bardzo poważnymi restrykcjami reżimu sanitarnego. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego od poniedziałku, 26 października, powrócą do trybu nauczania zdalnego, który obowiązywał wiosną.

Wydarzenia sportowe mogą odbywać się bez udziału publiczności, a w zajęciach organizowanych jako forma zorganizowanej aktywności fizycznej lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym (z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób) może brać udział nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie. Ograniczono także publikę podczas wydarzeń kulturalnych, seansów filmowych i teatralnych.

Lokale gastronomiczne działają wyłącznie na wynos, a działalność aquaparków, basenów, siłowni, parków rozrywki, wesołych miasteczek oraz centrum fitness została zawieszona. Zgromadzenia publiczne mogą liczyć maksymalnie 5 osób, w kościołach obowiązuje dystans społeczny, a transport zbiorowy podlega specjalnym ograniczeniom. Nie ma możliwości organizowania wesel i imprez okolicznościowych. Poruszenie się w przestrzeni publicznej wymaga założenia maseczki ochronnej.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że do priorytetów rządu należy zadbanie o bezpieczeństwo sanitarne seniorów. Premier zaapelował do osób, które ukończyły 70. rok życia, z prośbą o to, by w miarę możliwości, do czasu unormowania się sytuacji epidemiologicznej, pozostały w domach i unikały wyjść w celach innych, niż niezbędne do zaspokojenia życiowych potrzeb. Zdecydowano się także na zamknięcie wszystkich sanatoriów, z możliwością dokończenia rozpoczętych turnusów.

Dzisiaj grzeje:

1. Bardzo przykre wieści o Bogumile Wander. Mąż podjął dramatyczną, ważną decyzję

2. Od jutra gigantyczna zmiana. Trzeba się przygotować, nowe obostrzenia dotkną tysiące Polaków

3. Wiceminister ujawnił, co stanie się w połowie listopada. Wszystko poszło na żywo

W piątek, 23 października, w późnych godzinach wieczornych, w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Sięgając po nie, można zapoznać się z zasadami, które od wczoraj obowiązują Polaków, w tym seniorów, którzy przekroczyli 70. rok życia. Okazuje się, że ich treść nieco różni się od tej przedstawianej przez Mateusza Morawieckiego podczas konferencji. Premier określił swój apel jako prośbę, rozporządzenie zaś nazywa restrykcje nakazami.

W treści rozporządzenia napisano, że: "osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą się przemieszczać wyłącznie w celu: wykonywania czynności zawodowych lub służbowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego oraz sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych". Rząd nie przewidział żadnych kar związanych z nieprzestrzeganiem restrykcji.

Seniorzy mogą korzystać z pomocy "Korpusu Wsparcia Seniorów". Uruchomiono specjalną infolinię (tel. 22 505 11 11) na którą można dzwonić, by uzyskać wsparcie w czynnościach, które wymagają opuszczenia domu. W ten sposób można poprosić ochotników m.in. o wykonanie i dostarczenie zakupów spożywczych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tragedia w Sieradzu. Agresywne psy sąsiada rzuciły się na matkę z dzieckiem. 4-latek trafił do szpitala
  2. Zbigniew Boniek zarażony koronawirusem. Wiemy, w jakim stanie jest prezes PZPN
  3. Już w poniedziałek Polacy odczują skutki, wszyscy mają dość. Działania przybierają na sile
  4. Ratownik medyczny nie mógł już dłużej. Zdradził, co wyrabia się obecnie w szpitalach, wszyscy wolą milczeć
  5. Mamy potwierdzenie, nowy zakaz już od 28 października dla wszystkich Polaków. Smutne informacje
  6. Zmarł prezes Samsunga. Mężczyzna niedawno był hospitalizowany
  7. Ciasto jak z bajki, chatka puchatka z miejsca skradnie wasze serca. Nie próbujcie się jej oprzeć

Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News