Nie tylko seniorzy i kobiety w ciąży mogą głosować bez kolejki. Jest jeszcze jedna grupa

Nie tylko seniorzy i kobiety w ciąży mogą głosować bez kolejki. Jest jeszcze jedna grupa Źródło: Jakub Kaminski/East News

Seniorzy dziś mogą skorzystać z ważnego przywileju podczas głosowania. Wybory bez kolejki zostały zagwarantowane także kobietom w ciąży i jeszcze jednej grupie osób. Warto wiedzieć, kogo należy przepuścić, by w pierwszej kolejności mógł oddać swój głos w dzisiejszych wyborach prezydenckich.

Przed wyborami, które odbywają się dzisiaj, Polacy dowiedzieli się, że podczas głosowania, niektóre osoby będą mogły skorzystać z przywileju i zostać przepuszczone w kolejkach, jakie ustawiają się przed lokalami wyborczymi. Kto może oddać swój głos w pierwszej kolejności?

Seniorzy zagłosują w pierwszej kolejności. Zmiana prawa przed II turą wyborów

Wczoraj od wczesnych godzin porannych, Polacy otrzymywali wiadomości od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w którym każdy obywatel został poinformowany o zmianie prawa, jaka nastąpiła przez II turą wyborów. Zgodnie z nowymi zasadami, wskazane zostały osoby, które mogą skorzystać z przywileju przystąpienia do głosowania w pierwszej kolejności. 

- II tura wyborów prezydenckich w niedzielę 12.07. Osoby 60 plus, kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne będą mogły głosować w komisjach wyborczych bez kolejki - brzmiała treść wiadomości. 

Seniorzy, kobiety w ciąży oraz niepełnosprawni, to nie wszyscy, którzy w pierwszej kolejności mogą dziś oddać swój głos. Zgodnie z nowymi przepisami z przywileju skorzystać mogą także rodzice z dziećmi do trzech lat, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, a także takie, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie poruszać się samodzielnie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nowelizacja rozporządzenia ws wyborów prezydenckich

Nowelizacja rozporządzenia została przygotowana przez ministerstwo zdrowia, a ukazała się we wtorek. Wszelkie zmiany, które zostały wprowadzone podczas II tury wyborów, dotyczą ochrony osobistej podczas głosowania w czasie pandemii. Przypomnijmy, oprócz przywileju dla wyżej wymienionych osób, podczas wyborów obowiązuje reżim sanitarny. 

Dzisiaj grzeje: 1. Zaskakujące oświadczenie szefa PKW tuż przed wyborami. Nie spodziewał się podobnego obrotu spraw
2. GIS wydał pilne ostrzeżenie. Każdy powinien się z nim zapoznać

Do urn wyborczych Polacy ustawiają się w kolejkach z zachowaniem bezpiecznego dystansu, zasłaniając usta i nos. Przed głosowaniem należy zdezynfekować ręce lub założyć rękawiczki ochronne. Wyznaczone zasady sanitarne mają na celu minimalizowanie ryzyka zakażenia się koronawirusem.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Legia Warszawa świętuje mistrzostwo w wyjątkowy sposób. Wszystko wyglądało inaczej niż zawsze, zabawa potrwa do rana (WIDEO)
  2. Kelner zobaczył tajemniczą karteczkę na stoliku, od razu zaczął płakać. Powodem zostawiony obok rachunek klienta
  3. Pamiętacie "Cudowne lata"? Padniecie, kiedy zobaczycie, jak dzisiaj wygląda Kevin
  4. Smutne sceny w Tatrach. Koń przewrócił się podczas pracy, zatrważająca reakcja dorożkarza
  5. Chłopak z zespołem Downa zaprosił dziewczynę na szkolny bal. Po wszystkim napisała powalające słowa, wszyscy czytali je ze łzami w oczach
  6. Śmierć ukochanej córki, a teraz znów smutna wiadomość. Ewa Bem przeżywa trudne chwile

Źródło: WGospodarce pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News