Tylko jedna osoba. Powołania na księdza coraz rzadsze, seminarium w Olsztynie przeżywa kryzys

Tylko jedna osoba. Powołania na księdza coraz rzadsze, seminarium w Olsztynie przeżywa kryzys Źródło: Flickr/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe

Seminarium w Olsztynie ma poważne kłopoty. Okazało się, że niemal kompletnie brakuje chętnych do zostania księdzem. W tym roku zgłosił się tylko jeden kandydat na kleryka.

W tym roku do wyższego seminarium duchownego w Olsztynie zgłosiła się tylko jedna osoba. Co więcej - dopiero w drugiej turze rekrutacyjnej, która odbyła się we wrześniu. W pierwszej nie zgłosił się nikt, ale księża prowadzący do końca mieli nadzieję, że nie zabraknie kandydatów. Doczekali się dosłownie jednego i są zaskoczeni tak małym zainteresowaniem.

Seminarium nie cieszy się zbyt dużą popularnością

- Kleryk roku I jest tegorocznym maturzystą, który dostał się również na prawo. Jest osobą aktywnie działającą w różnych parafiach, z czego dumni są księża - poinformował wicerektor seminarium, Wojciech Kotowicz.

Jedyna osoba, która zgłosiła się jako kandydat do stanu duchownego, jest dobrze znana księżom wykładowcom. Mają o nim bardzo dobrą opinię, zdają sobie sprawę, że jest pracowitym studentem, oraz bardzo religijną osobą, która aktywnie działała w swoich lokalnych parafiach. 

Taki przypadek wydarzył się pierwszy raz od II wojny światowej

Do tej pory takie sytuacje nie przytrafiały się w Olsztyńskim seminarium od II wojny światowej. Największe zainteresowanie seminarium było, kiedy na tronie Piotrowym zasiadał papież Polak Jan Paweł II. Po śmierci Karola Wojtyły, liczba chętnych nieco spadła, ale wciąż odnotowywano po kilkanaście zgłoszeń na kleryków. Z czasem ich liczba zaczęła maleć, ale tak źle jeszcze nie było.

Jedyny kandydat uczyć ma się na wydziale teologicznym, a seminarium ma służyć duchowym wsparciem. Wicerektor uczelni nie załamuje jednak rąk, mimo że w 2017 roku odnotował jeszcze dziesięciu chętnych (rok później zaledwie trzech). Jest zadowolony, że chociaż jedna osoba się zgłosiła i jak podkreśla "liczy się to, co ma w sercu". Internauci nie omieszkali skomentować takiej sprawy.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legendarny wokalista. Zmarł po ciężkiej chorobie, opłakują go gwiazdy
2. Andrzej Duda przekazał tragiczną wiadomość. Nie żyje Bohater naszych czasów

- Czy instytucja kościelna widzi w tym swoją winę, czy ich zdaniem to wina ludzi, że nie chcą iść do seminarium? Spotkać można bardzo wielu pozytywnych księży, zaangażowanych, motywujących, otwartych na ludzi i zmiany, ale instytucja kościelna jest sama w sobie instytucją, w moim odczuciu, mroczną, obłudną, pozbawioną zasad, o których mowa w Piśmie Świętym - napisał jeden z internautów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Sprawdzą, na co wydajesz 500 plus. Tysiące rodzin ODCIĘTYCH od pieniędzy
  2. Kaczyńskiemu puściły wszystkie hamulce. Jeszcze nikt w Polsce się na to nie odważył
  3. Żona nigdy miała nie poznać prawdy. Mężczyzna otworzył list od kochanki i zemdlał na oczach małżonki
  4. Rewolucyjny pomysł na paznokcie hybrydowe wywołuje zachwyt. Piorunujące psie motywy sprawiają, że pazurki są nieziemskie
  5. Niesamowite informacje dotyczące majątku po Zbigniewie Wodeckim. Żona podjęła decyzję

Źródło: olsztyn.com.pl

Następny artykuł