Caster Semenya, złota medalistka z Rio w biegu na 800m wciąż wzbudza kontrowersje. Biegaczka, której wygląd i zachowanie odbiega drastycznie od kobiecych norm wygrała rywalizację nie pozostawiając żadnych szans pozostałym biegaczkom. Teraz postanowiła odpowiedzieć na wszystkie zarzuty. 

Postać złotej medalistki w biegu na 800 metrów, Caster Semenyi, budzi wiele kontrowersji. Podczas olimpijskiej konkurencji zawodniczka zdeklasowała przeciwniczki. Pośród szczupłych kobiet rywalizujących w biegach, jej postura, przypominająca umięśnionego mężczyznę wyraźnie się odznacza. U reprezentantki RPA zdiagnozowano hiperandrogenizm. Jej organizm produkuje za dużo testosteronu w stosunku do zwykłych kobiet.

Prawdopodobnie dzięki temu Semenya podczas finałowego biegu na Igrzyskach przekroczyła metę z ogromną przewagą. Swojego rozgoryczenia nie kryły inne zawodniczki, w tym polska reprezentantka Joanna Jóźwik, która stwierdziła, że zajmując piąte miejsce czuje się wicemistrzynią olimpijską (pierwsze trzy miejsca zajęły zawodniczki z podobnym poziomem testosteronu i wyglądem co Semenya, na czwartym Kanadyjka wyglądająca już normalnie).

Po zakończonych Igrzyskach sportowiec z RPA postanowiła odpowiedzieć na zarzuty.

Staram się być dobrą biegaczką. Dostaję wsparcie od bliskich mi ludzi i tylko to się liczy. Wszystko polega na tym, by człowiek kochał bliźniego. Na tym, by nie dyskryminować ludzi tylko dlatego, ze inaczej wyglądają, inaczej mówią lub inaczej biegają. Ten świat może być piękny. Czas kończyć wywiady. W domu czeka na wiadomość moja żona – powiedziała w rozmowie z mediami Semenya.

na zdj. Caster Semenya (po prawej) ze swoją żoną, fot. instagram
na zdj. Caster Semenya (po prawej) ze swoją żoną, fot. instagram

https://www.youtube.com/watch?v=Jfe8vQdQs4A

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: sabc digital news / tvn24

...

Zobacz również