Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali dzisiaj ustawę o obrocie ziemią, która zakłada wstrzymanie sprzedaży ziemi z zasobów Skarbu Państwa na 5 lat oraz zmianę zasad obrotu gruntami rolnymi. Największe kontrowersje wzbudza jednak fakt, że Kościół katolicki i inne związki wyznaniowe będą wyłączone spod nowego prawa. 

Za ustawą autorstwa Prawa i Sprawiedliwości głosowało 233 posłów, 195 było przeciw, a 18 się wstrzymało.

Według nowego prawa, które – jak przekonuje obóz rządzący – ma przeciwdziałać spekulacjom gruntowym, przez 5 lat nie będzie możliwości zakupu państwowej ziemi powyżej 1 ha. Ponadto, według ustawy autorstwa PiS nabywcami ziemi rolnej będą mogli być jedynie rolnicy indywidualni.

Najbardziej kontrowersyjnym przepisem uchwalonej przez Sejm ustawy jest jednak ten robiący wyjątek dla związków wyznaniowych, w tym głównie dla Kościoła katolickiego.

Według opozycji fakt, iż Kościół nie ma kwalifikacji rolniczych i nie zajmuje się prowadzeniem gospodarstw budzi wielkie wątpliwości co do zasadności ustanawiania takiego wyjątku. Według krytykujących ustawę posłów, taki zapis to luka, dzięki której Kościół uzyskał w praktyce monopol na handel ziemią. Sprawi to również możliwość, ze ziemia – wbrew założeniom ustawy – będzie trafiała do obcokrajowców oraz będzie poddawana spekulacjom.

Jak jednak przekonuje minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel, jego formacja jest przekonana, że Kościół katolicki nie będzie sprzedawał ziemi cudzoziemcom.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: sejm.gov.pl / onet

...

Zobacz również