Koniec z utajnionymi majątkami rodzin polityków. Będą jawne, bez wyjątków

Koniec z utajnionymi majątkami rodzin polityków. Będą jawne, bez wyjątków Źródło: flickr.com/Sejm RP

Sejm postanowił zadecydować - posłowie dokonali wyboru o jawności majątków swoich rodzin oraz rodzin ich kolegów ze sceny politycznej. Teraz już wszystko będzie jasne. Każda informacja o stanie posiadania na prośbę mediów, dziennikarzy i zwykłych ludzi będzie upubliczniona.

Sejm podczas burzliwej narady zadecydował o przyjęciu ustawy o jawności majątków rodzin polityków. Do tej pory ujawnianie stanu posiadania przez rodziny posłów nie było konieczne. Na tę decyzję miała też wpływ ostatnia mediowa przepychanka odnośnie majątku żony premiera.

Sejm uchwalił ustawę o jawności majątków rodzin polityków

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że za uchwaleniem ustawy głosowało 258 posłów, 22 było przeciwko, z kolei 139 (głównie z PO-KO) wstrzymało się od głosu. Zgodnie z przepisami musi ją jeszcze zatwierdzić Senat oraz prezydent Andrzej Duda. Ustawa ma obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a w praktyce zacznie obowiązywać dopiero po jesiennych wyborach.

Nowe przepisy, które wejdą w życie zakładają, że premier, ministrowie, posłowie, posłowie do Parlamentu Europejskiego, senatorowie, prezesi Trybunału Konsytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego, a także osoby przewodniczące innym instytucjom państwowym będą musiały umieć w swoim oświadczeniu majątkowym informacje o majątku współmałżonka, dzieci i osób pozostających w pożyciu.

Ustawę zapowiedział już wcześniej Jarosław Kaczyński. To cios w Mateusza Morawieckiego?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ustawa będzie obejmować też m.in. marszałków i wicemarszałków, prezesów, sekretarzy, podsekretarzy, wojewodów. Zapowiedział ją jeszcze pod koniec maja prezes PiS Jarosław Kaczyński. Sprawa jawności majątków rodzin polityków zaczęła przybierać na sile, kiedy pojawiło się wiele pytań bez odpowiedzi odnośnie wydarzeń z 2002 roku, kiedy to Mateusz Morawiecki z małżonką kupił 15 hektarów gruntów za 700 tysięcy złotych od parafii we Wrocławiu.

Dzisiaj grzeje: Dzisiaj grzeje: 1. Mama Anny Kalczyńskiej jest w rozpaczy. Nie żyje jej ukochany mąż i ojciec dziennikarki Dzień Dobry TVN

2. Mąż wymaga, by codziennie stroiła się jak na bal. Nigdy nie zapomni, jak upokorzył ją przy znajomych

Rzeczoznawca poproszony o opinię ocenił te działki na 4 miliony złotych. "Gazeta Wyborcza" twierdzi, że po kilkunastu latach te tereny mogą być warte już 70 milionów złotych. Jednak haczyk był taki, że premier nie musiał wpisywać tego zakupu do oświadczenia majątkowego, ponieważ dokonał częściowej rozdzielności ze swoją żoną, Iwoną.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polacy w Szwecji okradają Polaków. Bezczelna metoda
  2. Gwiazdor TVN ma o 34 lata MŁODSZĄ dziewczynę. Jest starszy nawet od jej ojca. Aż ciężko w to uwierzyć
  3. Kobieta nagrywała spokojne morze. Nagle łódka skręciła i pojawił się widok, którego nie zapomni do końca życia
  4. Kasia Cichopek pokazała zdjęcie swojej kuchni. Nawet Szelągowska by takiej nie zaprojektowała
  5. Zadziwiający telefon mamy na policję. 2-latek został pobity, a jego oprawca ma tyle samo lat, co ofiara

Źródło: INN Poland

Następny artykuł