Oceny sposobu organizacji Światowych Dni Młodzieży są różne. Z jednej strony warto zauważyć, że nie doszło do żadnego zamachu, choć przecież były takie próby. Z drugiej trzeba jednak wskazać na wszystkie nieścisłości finansowe.

Kościół po Światowych Dniach Młodzieży popadł w długi. Najpierw nie chciał wypłacić należnych pieniędzy ZAiKSowi, a teraz ma problem ze spłatą innych zobowiązań. Chodzi o uregulowanie płatności za noclegi pielgrzymów. Archidiecezja Krakowska obiecała zapłacić za ich noclegi w krakowskich szkołach podczas imprezy. Teraz jednak wycofuje się z obietnicy i chce, żeby te zobowiązania przejęli podatnicy.

Za wynajęcie 180 budynków placówek oświatowych Kościół ma zapłacić miastu Kraków 1,2 miliona złotych. Kościół ma czas do 12 grudnia.

Umowy zawierane były z organizatorem ŚDM, czyli Archidiecezją Krakowską i to Archidiecezja jest zobowiązana do pokrycia kosztów – mówi rzecznik prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Duchowni zapowiadają, że zapłacą, ale niekoniecznie ze swojej kieszeni.

– Mamy prawo ubiegać się o rekompensatę tych kosztów i to czynimy. Jesteśmy otwarci i gotowi na to, że to pokryjemy, ale skoro jest taka możliwość prawna, to z niej korzystamy – powiedział Piotr Studnicki z Archidiecezji Krakowskiej powołując się na art. 39 ustawy, która powstała specjalnie na okoliczność ŚDM.

Skąd dokładnie miałyby pochodzić te pieniądze? Z rezerwy subwencji oświatowej. Są one przeznaczone m. in. na remonty i wyposażenie szkół czy zajęcia dla niepełnosprawnych uczniów.

Wątpliwości wzbudza fakt, że przecież pielgrzymi płacili za nocleg wykupując tak zwany pakiet pielgrzyma. Co stało się z tą gotówką?

– To była składka partycypacyjna, a nie opłata. Gdyby to była zwyczajna opłata, bylibyśmy zobowiązani do odprowadzenia podatku – tłumaczy Studnicki

źródło: tvn

...

Zobacz również