Coraz bardziej zaostrza się sytuacja za naszą wschodnią granicą. Rosjanie eskalują zagrożenie militarne. Z niechęcią wypowiadają się między innymi o polskich działaniach na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju. Szczególnie ważnym obszarem działań Rosji jest obecnie Ukraina.

Wasyl Hrycak, szef Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa (SBU) oskarża Rosję o planowanie zamachów terrorystycznych na terenie Ukrainy. Jak twierdzi, już od dawna SBU odbiera sygnały o takich próbach. Tylko w tym miesiącu ukraińskie służby wykryły trzy grupy dywersyjne, które próbowały dokonać zamachu.

– Mamy informacje operacyjne o eskalacji działalności wywiadowczo-terrorystycznej rosyjskich służb specjalnych na terytorium naszego państwa. Federacja Rosyjska wciąż kieruje na Ukrainę grupy, które mają dokonywać ataków terrorystycznych – stwierdził Hrycak podczas konferencji prasowej w Kijowie.

Szef ukraińskiej SBU podkreśla, że celem zamachu mają być nie tylko cywile i istotne obiekty infrastruktury.

– Celem mogą być działacze polityczni, jakieś wyraźne osobistości, czy to z obozu władzy, czy opozycji – podkreślił Wasyl Hrycuk.

Jak twierdzi, Rosja próbuje werbować ukraińskich żołnierzy-rezerwistów. Według szefa ukraińskich służb celem Rosjan jest zatrudnianie żołnierzy, którzy walczyli w Donbasie przeciwko prorosyjskim separatystom. Potem będą oskarżani o ataki terrorystyczne na terenie Federacji Rosyjskiej.

Szczególnie wysokie zagrożenie terrorystyczne jest przed ważnymi świętami państwowymi. Wtedy służby prowadzą szczególnie szeroko zakrojone działania antyterrorystyczne. Najbliższe takie święto Ukraina będzie obchodziła w przyszłym tygodniu. To będzie 26 rocznica odzyskania niepodległości.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

...

Zobacz również

Zobacz również