Sawczenko wróciła na Ukrainę. Poroszenko: Teraz kolej na Krym i Donbas!

Sawczenko wróciła na Ukrainę. Poroszenko: Teraz kolej na Krym i Donbas!

Samolot z ukraińską pilotką Nadią Sawczenko wylądował dziś na lotnisku w podkijowskim Boryspolu. Ukrainka chłodno przywitała zgromadzony tam tłum dziennikarzy, polityków oraz zwykłych obywateli. Pierwsze słowa Sawczenko po powrocie do kraju brzmiały: „Gdzie byliście wcześniej?”.

Chociaż tej informacji nie potwierdził oficjalnie Kreml, to jest prawie pewne, iż Nadija Sawczenko została wymieniona za dwóch rosyjskich szpiegów pojmanych przez ukraińskie wojsko – Jewgienija Jerofiejewa i Alieksandra Alieksandrowa. Rosjanie zostali ułaskawieni przez prezydenta Ukrainy i zostali przetransportowani do Moskwy.

Reakcją na powyższe zdarzenie był dekret podpisany przez prezydenta Rosji, Władimira Putina, który uniewinnił Nadię Sawczenko (red. była skazana na 22 lata pobytu w kolonii karnej). Przed południem opuściła ona areszt i z lotniska w Rostowie nad Donem wyleciała na Ukrainę.

Na lotnisku Sawczenko została powitana przez tłum dziennikarzy, polityków (na czele z liderką partii Batkiwszczyna (Ojczyzna) - Julią Tymoszenko) oraz zwykłych obywateli. Pierwsze słowa Sawczenko po dwuletniej nieobecności w kraju brzmiały: „Gdzie byliście wcześniej?” . Wypowiedź była odniesieniem do obietnic ukraińskich polityków, którzy już od samego początku jej procesu prześcigali się w obietnicach o wsparciu i wynegocjowaniu możliwości powrotu do ojczyzny, niestety poprzestając tylko na słowach.

Już w Kijowie Sawczenko została przyjęta przez prezydenta Ukrainy – Petra Poroszenkę. Prezydent zwrócił się z podziękowaniami do przywódców „pro ukraińskiej koalicji na świecie” – Angeli Merkel, Francoisa Hollanda, Baracka Obamy oraz przywódców krajów Unii Europejskiej. Sawczenko została nagrodzona orderem Złotej Gwiady Bohatera Ukrainy. „Krym i Donbas wrócą pod kontrolę Ukrainy, tak jak na Ukrainę wróciła sądzona w Rosji nasza deputowana Nadija Sawczenko” – stwierdził Poroszenko.

Józef Gawron, źródło: http://www.interfax.ru/world/510077

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News