Sanepid bez zwłoki zamyka kąpieliska nad Bałtykiem. Poważne zagrożenie

Sanepid bez zwłoki zamyka kąpieliska nad Bałtykiem. Poważne zagrożenie Źródło: YouTube

Sanepid bez zwłoki interweniuje w sprawie kąpielisk nad Morzem Bałtyckim podejmując decyzję o zamknięciu części z nich w związku z zagrożeniem jakie pojawiło się w bałtyckich wodach. Sytuacja jest dynamiczna i wymaga wzmożonej uwagi ze strony turystów, którzy wybrali się w te wakacje nad polskie morze.

Sanepid zamyka kąpieliska 

Sanepid podjął decyzję o zamknięciu części kąpielisk nad Bałtykiem w związku z zagrożeniem jakie niesie masowy zakwit sinic. Czym są sinice? To inaczej tak zwane cyjanobakterie, dawniej zaliczane do roślin. Część z nich jest niebezpieczna, ponieważ zawierają toksyny, które mogą doprowadzić do zatrucia nie tylko poprzez kontakt fizyczny. Samo wdychanie powietrza, które unosi się nad wodą, w której masowo zakwitły sinice jest niebezpieczne dla zdrowia. 

Zakwitom sinic towarzyszy najczęściej podwyższona temperatura, lekkie falowanie zbiornika wodnego oraz styczność z azotanami oraz fosforanami, które mają wpływ na rozmnażanie cyjanobakterii. 

W związku z zagrożeniem jakie niesie za sobą styczność z sinicami Sanepid podjął decyzję io zamknięciu 4 kąpielisk w Gdyni, 9 w Sopocie oraz 5 w Gdańsku. Brak możliwości pływania wprowadzono również w Rewie oraz w 4 miejscach w Krynicy Morskiej. 

Jakie są objawy kontaktu z sinicami? 

U osób, które miały kontakt z sinicami mogą pojawić się następujące obawy, które potrafią zrujnować wakacje i mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Wśród najpopularniejszych objawów wymienia się między innymi wysypkę, biegunkę, nudności, gorączkę, bóle mięśni i stawów jak również łzawienie. 

Sytuacja jest problematyczna ponieważ tego lata wielu Polaków zdecydowała się w związku z ograniczeniami w turystyce spędzić wakacje w polskich kurortach. Mało kto jednak spodziewał się, że wyczekiwane wakacje mogą zepsuć sinice. 

Należy jednak pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu nakazów Sanepidu i unikania kąpieli w miejscach, w których mogło dojść do zakwitu sinic. Należy obserwować komunikaty wydawane przez GIS i mieć świadomość, że sytuacja jest dynamiczna i wkrótce kolejne kąpieliska mogą zostać objęte zakazami. I choć niemal każdy kto wybiera się nad morze nie wyobraża sobie spędzenia urlopu nad Bałtykiem bez kąpieli, to należy zawsze na pierwszym miejscu stawiać zdrowie. 

Warto również pamiętać, że wiele osób myli sinice z glonami. Wszystko przez to, iż bakterie te podczas zakwitu unoszą się pod wodą. Pamiętajmy jednak, że w przeciwieństwie do sinic zwykłe glony nie wydzielają toksyn, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. 

 

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News