Prof. Gersdorf nagrodzona za „wzorową niezłomność, jednoznaczną postawę i odwagę cywilną”

Prof. Gersdorf nagrodzona za „wzorową niezłomność, jednoznaczną postawę i odwagę cywilną” Źródło: youtube.com/tvrepublika

Prezes Sądu Najwyższego odznaczona. Profesor Małgorzata Gersdorf otrzymała właśnie odznaczenie za swoje dokonania i postawę względem bronienia polskiej praworządności. Takie wyróżnienie będzie bardzo problematyczne dla rządu Prawa i Sprawiedliwości, które chciało odsunąć prawniczkę od pełnienia swojej ważnej funkcji.

Sąd Najwyższy przez wiele lat był miejscem jej pracy i bronienia polskiej praworządności. Dzisiaj profesor Małgorzata Gelsdorf została odznaczona specjalnym wyróżnieniem, które potwierdza jej wielkie zasługi dla polskiego prawodawstwa. Prawniczka, która stała się jednym z symboli protestów przeciwko zmianom w polskim prawie, otrzyma nagrodę fundacji Theodora Heussa.

Sąd Najwyższy potwierdza. Pierwsza Prezes SN z wyjątkowym wyróżnieniem

Fundacja Theodora Heussa działająca w Niemczech jest instytucją, której celem statutowym jest promocja wartości demokratycznych postanowiła odznaczyć Małgorzatę Gelsdorf za jej wzorową "niezłomność, jednoznaczną postawę i odwagę cywilną” w trakcie wydarzeń, które miały miejsce w 2017 roku. Wtedy to, idąc w myśl planowanych przez rząd PiS zmian, cały wymiar sprawiedliwości znalazłby się w rekach partii rządzącej. Gelsdorf swoim sprzeciwem ryzykowała zarówno utratę pracy, jak i nienagannej reputacji. 

- Demokracja obejmuje również rządy prawa, trójpodział władzy, ochronę mniejszości, sprawiedliwość w debacie publicznej i wolność mediów. Niestety politycy próbują obecnie podważyć lub nawet zniszczyć te fundamenty. Pani Gersdorf stanęła w obliczu wydarzeń w Polsce z godną podziwu pewnością siebie” – tłumaczyła wybór przewodnicząca Rady Fundacji Gesine Schwan, polityczka związana z partią SPD.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Gelsdorf broniła Polski przed krzywdzącymi porównaniami

Profesor Gelsdorf nie dość, że została odznaczona przez niemiecki instytut nagrodą, to jeszcze stanęła w obronie Polski. Gdy niemieccy prawnicy porównywali sytuację polityczną do Turcji zarządzanej przez prezydenta Erdogana albo Węgier Victora Orbana, pierwsza prezes Sądu Najwyższego sprostowała swoich zagranicznych kolegów, mówiąc, jak naprawdę wygląda sytuacja prawodawstwa w Polsce.

-Nie można porównywać Polski do tych krajów, to zabrzmiało zbyt ostro. Jesteśmy zupełnie inni. Zawsze, całe stulecia byliśmy otwarci na wielonarodowość. Mam nadzieję, że tak pozostanie” – mówiła I Prezes Sądu Najwyższego w trakcie odbierania prestiżowego wyróżnienia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co się dzieje z Roksaną Węgiel? Fani są zdruzgotani. Tysiące Polaków boi się o jej karierę, a wszystko przez zatrważającą wiadomość
  2. Tak szczera Anna Jantar nigdy nie była! Tuż przed śmiercią wyznała bolesną prawdę o swojej córce, Natalii. Jej słowa zmrożą wam krew w żyłach
  3. TVP podało pilne informacje! Polscy sportowcy zmarli podczas wyścigu
  4. Brytyjczycy wściekli na Meghan Markle po porodzie. Jej decyzja dla wielu jest nie do pomyślenia
  5. Z ostatniej chwili: Samolot pasażerski podchodził do lądowania. Nagle okazało się, że nie działają koła
  6. Wiatr 80 km/h uderzy w Polskę! Potężne burze i alerty IMGW już dzisiaj

źródło: Oko.press

Następny artykuł