Chaos w Sądzie Najwyższym! Sędziowie zbuntowali się przeciwko decyzji Dudy

Chaos w Sądzie Najwyższym! Sędziowie zbuntowali się przeciwko decyzji Dudy

Sąd Najwyższy znów stał się miejscem medialnej burzy. Andrzej Duda nie dał zgody na dalsze orzekanie sędziów, natomiast była I prezes, profesor Małgorzata Gersdorf, tak. Komisja w sprawie skierowanej przeciwko Skarbowi Państwa składała się z siedmiu sędziów. Dwóch z nich nie dostało od Dudy orzeczenia o przedłużeniu możliwości zasiadania w ławie.

Sąd Najwyższy to jedno z najbardziej czułych miejsc na scenie politycznej Polski. Głowa państwa nie dała zgody na orzekanie dwóch sędziów, dziś jednak brali oni udział w rozprawie. Jacek Gudowski i Wojciech Katner nie dostali zgody na orzekanie po 65. roku życia. Jednak profesor Gersdorf zbuntowała się przeciwko decyzji prezydenta i z ich udziałem przeprowadziła rozprawę.

Sąd Najwyższy: orzekali bez zgody Andrzeja Dudy

-  Ja dzisiaj będę kierowała pracami Sądu Najwyższego – powiedziała reporterowi RMF FM profesor Małgorzata Gersdorf. Kontrowersyjny skład orzekający w Sądzie Najwyższym poruszył całą Polskę. Zmiany w sądownictwie zaznaczają, że pierwsza prezes Sądu Najwyższego jest już emerytką. Profesor Małgorzatę Gersdorf od dziś zastępować miał Dariusz Zawistowski. Ten, nie traktuje siebie jako tymczasowego prezesa i zgadza się z profesor Gersdorf. "Emerytowana prezes" stwierdziła, że ma prawo kierować pracami SN. Przed przystąpieniem do prac, pracownicy SN zwrócili uwagę, że mają wątpliwości co do prawidłowości dzisiejszego orzekania. Odbyła się narada, której finalną decyzją było kontynuowanie zawieszonych prac w składzie 7-osobowym. Zabezpieczenie z sierpnia, zdaniem obecnych, zawiesza niektóre przepisy SN. A skoro prezydent nie stwierdził faktu przejścia sędziów w stan spoczynku, mogą orzekać. Kontrowersyjny skład komisji orzekającej natychmiast poruszył wszystkie media. Andrzej Duda nie dał sędziom przedłużenia możliwości orzekania. Debatowali oni dziś jednak w powództwie jednej z parafii przeciwko Skarbowi Państwa. Sąd Najwyższy wskazał, że datę przejścia sędziów w stan spoczynku stwierdza prezydent. W wypadku Gudowskiego i Katnera tego orzeczenia nie wydano. Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że jeszcze dziś wyśle pismo stwierdzające status sędziów. Zdaniem tejże siedmiu sędziów, którym odmówił zgody na dalsze orzekanie, przechodzi w stan spoczynku. Nazwiska pojawią się w wymienionym piśmie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Małgorzata Gersdorf się poddała? Uznała reformę PiS, złożyła oświadczenie
  2. Małgorzata Gersdorf odpowiada Dudzie. Absurdalne oskarżenia prezydenta
  3. Andrzej Duda podjął decyzję ws. Sądu Najwyższego. Nawet opozycja jest zaskoczona
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News