Były prezydent Gruzji, a obecnie pełniący obowiązki przewodniczącego obwodu odeskiego, uważa Balcerowicza za „najemnego wybielacza reżymów korupcyjnych”.

Do zdarzenia doszło na antenie popularnego na Ukrainie programu Szuster LIVE, gdzie zgromadzeni goście, najczęściej politycy i eksperci, dyskutują na temat polityki i bieżących zdarzeń w państwie.

Znam Balcerowicza osobiście. Kiedy rząd Eduarda Szewardnadze (red. byłego prezydenta Gruzji) zupełnie pogrążył się w korupcji, kiedy to wszystko było bardzo podobne do tego co dzieje się teraz na Ukrainie, wtedy Amerykanie wynajęli za duże pieniądze Leszka Balcerowicza żeby przyjechał (red. do Gruzji) i doradzał Szewardnadze. Przyjechał i usprawiedliwiał, wybielał całą korupcję, która wtedy panowała w Gruzji. On wtedy nie popierał nas, młodych reformatorów, którzy w każdy możliwy sposób próbowali coś zmienić. To najemny wybielacz korupcyjnych reżymów!” – powiedział Saakaszwili.

Leszek Balcerowicz stwierdził, że krytyka ukraińskiego rządu ze strony Saakaszwiliego przypomina mu „praktykę czasów radzieckich”. „Czy w Związku Radzieckim ktoś krytykował rząd? Mojemu polskiemu koledze odebrało pamięć” – odpowiedział przewodniczący obwodu odeskiego. Saakaszwili dodał, że Balcerowicz pochodzi „z naftaliny polskiej polityki”.

W kwietniu 2016 roku Leszek Balcerowicz został mianowany przedstawicielem prezydenta Petra Poroszenki w gabinecie ministrów Ukrainy. Pełni również funkcję jego doradcy oraz współprzewodniczącego grupy doradców strategicznych do spraw reform.

Józef Gawron, Źródło: censor.net.ua

...

Zobacz również