Rząd nie jest w stanie nakłonić Polaków do płacenia. Jest łatwy sposób, by obejść abonament

Rząd nie jest w stanie nakłonić Polaków do płacenia. Jest łatwy sposób, by obejść abonament Źródło: fot. pixabay

Kolejny plan rządu dotyczący skutecznego egzekwowania abonamentu od obywateli się nie powiódł. Politycy chcieli, aby każdy dostawca płatnej telewizji kablowej i satelitarnej miał obowiązek przekazania państwu danych swoich klientów. Dzięki temu miałoby być wiadomo, kto ma w domu telewizor. Okazało się jednak, że jest bardzo prosty sposób na obejście płacenia i może z niego korzystać duża część obywateli.

Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i telekomunikacji MEDIAKOM, który przeanalizował tekst ustawy, zwrócił uwagę na wiele błędów twórców. Największym jest jednak ten prowadzący do całkowitej nieskuteczności prawa. Polega on na tym, że „ustawa nie obejmie tych operatorów platform SMART TV i VoD, którzy mają siedziby poza terytorium Polski". Co za tym idzie, telewizor SMART może umożliwić niepłacenie abonamentu. Jego właściciel musi jedynie zrezygnować z usług płatnego dostawcy i korzystać z telewizji przez internet.

Według MEDIAKOM z telewizyjnych usług dostawców zrezygnować może nawet 2 miliony osób, co wygeneruje stratę wielkości 100 milionów zł. Przeciw tekstowi ustawy protestują także oczywiście ci, którzy potencjalnie ogromnie na tym stracą, czyli firmy takie jak Cyfrowy Polsat. W swojej odpowiedzi na pomysł rządu sugerują nawet, że tekst nowego prawa może być niekonstytucyjny.

 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News