Rząd szykuje kolejny podatek! Kto zapłaci i ile?

Rząd szykuje kolejny podatek! Kto zapłaci i ile?

Podatek od przeniesienia zapłacą właściciele firm, którzy wzbogacali swój kapitał w Polsce, płacąc podatki za granicą. Minister Czerwińska w rozmowie z Polską Agencją Prasową jasno zaznaczyła, że praktyka rejestrowania polskich firm poza Polską jest zgodna z prawem, ale jednocześnie znacznie zubaża wspólną polską kieszeń. Czy PiS znalazł nowy sposób na załatanie dziury budżetowej?

Podatek od przeniesienia to najnowszy pomysł rządu na załatanie dziury budżetowej, jednocześnie rejestrujący próby sprowadzenia polskiego kapitału... do Polski. Minister Teresa Czerwińska przyznała, że obecnie spotyka się z plagą przedsiębiorców, którzy wolą podatki płacić za granicą. Prawo na to pozwala. Jednak zdaniem PiS jest to nieuczciwe i na takich właścicieli planuje nałożyć podatek. - Czy przedsiębiorstwo, które prowadziło działalność w danym państwie, korzystało np. z preferencji podatkowych, powiększało swój majątek, nie powinno zapłacić podatku właśnie w tym państwie? - mówiła w wywiadzie dla PAP-u Teresa Czerwińska. Exit tax - podatek od przeniesienia jest obecnie żywo konsultowany wewnątrz partii. Jego wprowadzenie, politycy planują na 2019 rok. Czy przedsiębiorcom wciąż będzie się opłacało korzystanie z ulg podatkowych poza Polską?

Podatek od przeniesienia już w 2019 roku. Kto zapłaci najwięcej?

W ustawach omawiających aktualności podatkowe od teraz ma pojawić się nowy termin: exit tax. Podatek od przeniesienia zapłacą przedsiębiorcy, którzy ponoszą koszty i korzystają z ulg podatkowych innego kraju, przenosząc część lub całość kapitału. W tym wypadku koszty będą zależeć od dochodu. Jeśli wartość przedsiębiorstwa będzie wyższa niż 2 mln złotych, fiskus będzie żądać od właścicieli 19 procent powyższej kwoty. Chociaż podatek od przeniesienia jest planem na najbliższy rok rządu, zdaje się, że PiS podjął już daleko idące kroki, pozwalające wkrótce na wprowadzenie ustawy. Wielu przedsiębiorców będzie zmuszonych zamknąć swój interes, ponieważ odprowadzenie wspomnianego podatku może znacznie uszczuplić kieszeń właścicieli.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Podatek PIT już nie będzie taki sam. Porażająca decyzja PiS
  2. Dramat setek tysięcy Polaków. 500 plus bezdusznie odebrane, Ty możesz być następny
  3. Mogliście stracić 500 plus! Szybko to sprawdźcie
Następny artykuł