Wiceminister pracy, Marek Bucior, na zorganizowanej przez Pracodawców RP debacie dotyczącej m.in. wieku emerytalnego przyznał otwarcie, że być może w najbliższej przyszłości zajdzie potrzeba ponownego podniesienia wieku emerytalnego. Na przyszły rok przewidziana jest już publiczna debata na ten temat.

– W tej chwili to optymalne rozwiązanie (reforma 67. – przyp.red.) , ale być może trzeba będzie podyskutować nad tym, czy wraz ze starzeniem się społeczeństwa nie trzeba będzie szybciej podnosić wieku emerytalnego – powiedział podczas debaty wiceminister pracy, Marek Bucior.

Podobne zdanie ma główny ekonomista Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Paweł Wojciechowski, który również uczestniczył w debacie, i według którego przyszły rok będzie rokiem burzliwej debaty publicznej na temat kolejnego podniesienia wieku emerytalnego.

– Z naszych analiz wynika jednak, że w dłuższym okresie starzenie się społeczeństwa może mieć dramatyczne skutki dla budżetu państwa, ale nie w części emerytalnej, tylko w części nakładów związanych z wydatkami na opiekę zdrowotną osób starszych – przekonywał Wojciechowski.

Z kolei – jak przypomina portal polskiepiekielko.pl – raport dotyczący przyszłości emerytur, przygotowany przez Biuro Polityki Społecznej Kancelarii Prezydenta, stawia tragiczną diagnozę. Według raportu, osoby które wkraczają teraz na rynek pracy i przepracują minimum 37 lat na umowie o pracę, muszą być gotowe na to, że ich emerytura wyniesie zaledwie 20% ostatniej pensji.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh

...

Zobacz również