Rząd PiS wyszedł z inicjatywą tak kontrowersyjną, że niedługo po jej ujawnieniu, zawstydzony premier zapewniał o planach zmiany części jej zapisów. Okazuje się jednak, że były to obietnice fasadowe. Projekt „Wpie*dol plus”, jak go przechrzczono, nadal poddawany jest konsultacjom społecznym.

Rząd PiS przyzwyczaił nas do kontrowersyjnych pomysłów. Tym razem ustawodawcy zmierzyć musieli się z tak ogromną falą krytyki, że pod jej naporem w panice rozpoczęli odwrót. Był on jednak, jak się okazuje, nominalny.

ZOBACZ FILM NA TEN TEMAT:

Rząd PiS oszukał Polaków?

Przypomnijmy, kontrowersyjny projekt zmian w prawie o przemocy w rodzinie, wywołał ogromne poruszenie. Zgodnie z jego założeniami, pod definicję przemocy domowej podchodzić będzie dopiero… drugie pobicie z rzędu. Innymi słowy, jednorazowe skatowanie członka rodziny, nie będzie zaliczane do tej kategorii.

Projekt wyklucza również pojęcie przemocy psychicznej i pozwala na założenie Niebieskiej Karty jedynie w przypadku, gdy zgodzi się na to ofiara przestępstwa.

Zapisy te oburzyły tysiące Polek i Polaków. Zmotywowały do działania również gwiazdy, które w swoich social media pozowały z pobitymi twarzami. W końcu, pod naporem krytyki, ugiął się sam Mateusz Morawiecki.

Premier zapewniał, że wszystkie wątpliwe elementy projektu zostaną usunięte. Należy jednak wiedzieć, że dokument zamieszczony w wykazie prac legislacyjnych, nie może zostać usunięty na zlecenie prezesa Rady Ministrów. Kontrowersyjny projekt jest w trakcie konsultacji społecznych, które potrwają do końca stycznia.

W podobnym położeniu pozostawał od połowy 2017 roku. Zajmowało się nim Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod nadzorem Elżbiety Rafalskiej. Wpływ na jego kształt miała organizacja Ordo Iuris, znana z projektu, zakazującego aborcji w każdym przypadku oraz w ostatnim czasie – atakowania posłanki Joanny Scheuring-Wielgus, za działania mające na celu nagłaśnianie przypadków pedofilii w kościele.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kaczyński oszukał całą Polskę. Jego największe kłamstwo legło w gruzach
  2. Alkoholizm w Polsce może dotknąć każdego. Niezależnie od statusu
  3. Służba Ochrony Państwa nie zdała egzaminu? Ten film tego dowodzi

Kierowniczka zmiany i koordynatorka działu wideo Pikio.pl. Studentka etnologii i antropologii kulturowej na UW. Socjaldemokratka.