Obecny rząd PiS jest pierwszym wybranym demokratycznie większościowym rządem w najnowszej historii Polski. Kandydaci z komitetu Jarosława Kaczyńskiego zdobyli trzy lata temu aż 235 mandatów i mogą cieszyć się samodzielną władzą. Sytuacja ta może jednak ulec zmianie.

Sprawujące władzę w Polsce od 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość cieszą się ogromnym poparciem i zaufaniem społecznym. Wyborcy, którzy zdecydowali się oddać głos na partię Kaczyńskiego, ogromnej większości nadal deklarują dla niej poparcie.

W ogromnej mierze przyczynił się do tego program Rodzina 500+, którego pomysłodawcą jest oficjalnie sam prezes. Wyborców cieszy również słowna bądź faktyczna walka z poprzednią ekipą rządzącą i przyjmowana przez władze narracja historyczna.

Bardziej radykalni obywatele cieszą się natomiast z napięć na linii Warszaw-Bruksela i nieprzyjmowania przez nasz kraj uchodźców i imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. „Dolce vita” przy Nowogrodzkiej powoli się kończy, czego dowodem jest najnowszy sondaż wyborczy.

Rząd PiS traci sporo mandatów

Jak wynika z sondażu Pollster przeprowadzonego na zlecenie Super Expressu wynika, że Prawo i Sprawiedliwość będzie potrzebowało koalicjanta. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę 12 sierpnia, partia rządząca przy 38 proc. poparcia zdobyłaby 216 mandatów.

Obecnie posiada ich 78 i stanowi ponad połowę wszystkich posłów. W przypadku sprawdzenia się badania, PiS by sprawować władzę, musiałby wstąpić w koalicję z ugrupowaniem Pawła Kukiza. W sondażu Pollstera zdobyło ono bowiem 11 proc. poparcia i 45 mandatów. Koalicja z PO, Nowoczesną czy SLD nie wchodzi oczywiście w grę.

– Przy takich wynikach najbardziej prawdopodobna jest koalicja PiS. Większym problemem jest to, że dla takich partii protestu jak Kukiz’15 wejście do rządu jest kolosalnym wyzwaniem. Może się okazać, że koalicja PiS z młodym ruchem Kukiz’15 skończy się tak, jak koalicja PiS z Samoobroną i LPR, czyli wcześniejszymi wyborami – powiedział Se.pl  prof. Jarosław Flis, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kiedy odbędą się wybory samorządowe 2018?

Wybory do samorządów odbędą się już tej jesieni. Mówi się, że do wtorku Mateusz Morawiecki poda ich dokładną datę. Prawdopodobne jest, że pierwsza tura odbędzie się 21 października, a druga 4 listopada. Takie informacje przeniknęły do mediów za pośrednictwem osób z kręgów rządowych.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Oriana nad Polską! Jest pierwsza śmiertelna ofiara piekielnej pogody
  2. Jeden z największych gwiazdorów TVN próbował popełnić samobójstwo. Smutne informacje
  3. Zaskakujące informacje ws. zdrowia Kaczyńskiego. Tego nie spodziewał się nikt

Jak bogaty jest prezydent Krakowa? Szokujące! Majątki kandydatów w wyborach...

Największe dyplomatyczne wpadki polityków [ZDJĘCIA]

Na kandydatów, której z największych ugrupowań oddasz swój głos w nadchodzących wyborach?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: se.pl