Rząd chce opodatkować i zakazać palenia e-papierosów w miejscach publicznych
fot. pixabay.com
Wiadomości Pikio - 21 Lipca 2015

Rząd chce opodatkować i zakazać palenia e-papierosów w miejscach publicznych

Ministerstwo Zdrowia chce by elektroniczne papierosy traktować tak jak wyroby tytoniowe. Projekt nowelizacji ustawy zakłada m.in. zakaz palenia e-wyrobów w miejscach publicznych, zakaz sprzedaży nieletnim oraz zakaz ich reklamowania w radiu i telewizji. 

Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, który zakłada m.in. traktowanie e-papierosów tak jak wszystkich wyrobów tytoniowych. Po wejściu nowelizacji w życie zabronione byłoby palenie elektronicznych papierosów we wszystkich miejscach, w których zabronione jest palenie tytoniu. Obowiązywałby także zakaz sprzedaży e-wyrobów osobom niepełnoletnim oraz reklamowania ich w radiu, telewizji i na plakatach wielkoformatowych. Podobną nowelizację w 2013 roku zaproponowało ugrupowanie Zbigniewa Ziobry Solidarna Polska, która chciała zakazu palenia e-papierosów w miejscach publicznych z uwagi na coraz większą popularność e-wyrobów wśród młodzieży. Propozycja resortu zdrowia zakłada również zakaz sprzedaży papierosów smakowych tj. mentolowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Ministerstwa Zdrowia to nowelizacja ustawy będzie obowiązywać już od 1 stycznia 2016 roku. Z kolei jak informowaliśmy wcześniej (tutaj), Ministerstwo Finansów przygotowuje się do nałożenia na e-wyroby specjalnego podatku na wzór akcyzy na wyroby tytoniowe.Polub pikio.pl by być na bieżąco!
bh
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News