Rząd będzie wiedział, gdzie trzymasz swoje pieniądze. Eksperci: To inwigilacja jakiej dotąd nie było

Rząd będzie wiedział, gdzie trzymasz swoje pieniądze. Eksperci: To inwigilacja jakiej dotąd nie było Źródło: fot. mr.gov.pl

W rządzie powstaje właśnie Centralna Baza Rachunków. Choć politycy mówią o narzędziu do walki z przestępcami, to eksperci ostrzegają: CBR umożliwi inwigilację obywateli na niespotykaną dotąd skalę.

Centralna Baza Rachunków ma powstać w celu "ułatwienia lokalizowania składników majątkowych pochodzących z przestępstwa". W praktyce umożliwi to uzyskiwanie wrażliwych informacji o każdym obywatelu bez żadnych mechanizmów kontrolnych. W CBR znajdą się  informacje dotyczące rachunkaów prowadzonych przez banki, SKOK-i, fundusze inwestycyjne oraz emerytalne i domy maklerskie. To jednak nie koniec. W bazie będą nawet informacje o...  wynajętych skrytkach sejfowych, czy o środkach zgromadzonych w walutach wirtualnych, jak coraz popularniejszy ostatnio Bitcoin. - W obecnym stanie prawnym nie istnieją przepisy przewidujące istnienie systemu pozyskiwania tak pełnych danych. Ta sytuacja powoduje, że organy publiczne zmuszone są do prowadzenia czasochłonnych i kosztownych działań, w tym korespondencji z licznymi instytucjami funkcjonującymi na rynku finansowym lub korzystania z płatnych rozwiązań komercyjnych - uzasadniają rządzący w projekcie ustawy. Eksperci twierdzą jednak, że jeśli projekt ustawy wejdzie w życie, to rządzący dostaną do ręki nowe, zabójczo skuteczne narzędzie do inwigilacji obywateli. - Nowe prawo znacznie ułatwi organom państwa kontrolowanie, gdzie obywatele gromadzą swoje oszczędności. Instrument ten może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa, stwarza jednak zarazem potężne ryzyko nadużyć - ocenia Adam Kempa, ekspert z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. prawa gospodarczego. Jeszcze gorzej powstanie CBR ocenia Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: - Zmierzamy w kierunku państwa policyjnego. Wielki Brat czuwa, aby wszyscy chodzili jak w zegarku - mówi Wolicka.      

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News