Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaakceptował projekt zespołu Patryka Jakiego, który zakłada możliwość karania za używanie zwrotów typu „polskie obozy śmieci”. Projekt uzyskał również pozytywną opinię premier Beaty Szydło i zawiera surowe kary. 

O planowanych zmianach w polskim prawie minister Ziobro poinformował w radiu RMF FM.

– Ten projekt zaakceptowałem. Przedstawiłem go też wstępnie pani premier Beacie Szydło, która też pozytywnie się do niego odniosła. Projekt odpowiada bardzo wielu Polakom, którzy są nagminnie pomawiani na świecie, w Europie, nawet w Niemczech regularnie, że są sprawcami Holokaustu, że w Polsce były polskie obozy koncentracyjne, polskie komory gazowe – mówił minister.

Według projektu nowelizacji ustawy o IPN i Kodeksu Karnego, za używanie zwrotów typu „polskie obozy zagłady” będzie groziła grzywna oraz kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. Oczywiście chodzi o publiczne posługiwanie się zwrotami.

Jednakże, takowe pojawiają się głównie w zagranicznych mediach, które tłumaczą, iż używają ich zgodnie z geograficznym położeniem. Problem polega na tym, że w okresie II Wojny Światowej, terytorium Polski zostało podzielone przez III Rzeszę i Związek Radziecki.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: rp.pl, RMF FM

Zobacz również