Rząd polski
Pikio.pl
Monika Majko - 24 Października 2020

Pod osłoną nocy rząd opublikował nowe rozporządzenie. Kluczowa zmiana w godzinach dla seniorów

Rząd podjął ostatnio szereg działań, mających na celu zaostrzenie reżimu sanitarnego w Polsce. W nocy opublikowano nowe rozporządzenie, zmiana dotyczy obowiązujących w kraju godzin dla seniorów.

Rząd w ostatnim czasie podjął działania, mające na celu zaostrzenie reżimu sanitarnego i powstrzymanie gwałtownej ekspansji koronawirusa w społeczeństwie. Pod osłoną nocy władze opublikowały nowe rozporządzenie, wprowadzające zmiany w ponownie ustanowionych jakiś czas temu godzinach dla seniorów.

Rząd zmienił rozporządzenie dotyczące godzin dla seniorów

Od kilku tygodni Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o tysiącach nowych zakażeń koronawirusem na terenie naszego kraju. W związku z gwałtownym wzrostem liczby osób z COVID-19, rząd podjął szereg działań, mających na celu zaostrzenie rygoru sanitarnego w kraju i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa obywatelom, a także minimalizację ryzyka związanego z dynamicznym rozprzestrzenianiem się koronawirusa w społeczeństwie.

- Mamy 13 628 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (2026), małopolskiego (1482), wielkopolskiego (1472), śląskiego (1262), łódzkiego (1001), podkarpackiego (891), kujawsko-pomorskiego (777), pomorskiego (776), lubelskiego (715), dolnośląskiego (645), zachodniopomorskiego (580), opolskiego (558), świętokrzyskiego (412), lubuskiego (379), warmińsko-mazurskiego (344), podlaskiego (308). Z powodu COVID-19 zmarło 29 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 150 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 241 946/4 351 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

Mamy potwierdzenie, nowy zakaz już od 28 października dla wszystkich Polaków. Smutne informacjeMamy potwierdzenie, nowy zakaz już od 28 października dla wszystkich Polaków. Smutne informacjeCzytaj dalej

Od soboty 24 października Polska została objęta tzw. czerwoną strefą co oznacza, że dotychczasowe najsurowsze obostrzenia sanitarne zostały rozszerzone na terytorium całego kraju. Oprócz powszechnego nakazu zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, Polacy muszą liczyć się m.in. z zakazem organizacji wesel oraz ograniczeniami dotyczącymi urządzania imprez okolicznościowych, spotkań towarzyskich, a także działalności m.in. lokali gastronomicznych.

W związku z trudną sytuacją epidemiczną w kraju i ogromnym ryzykiem zakażenia, władze wprowadziły również ponownie godziny dla seniorów. Od 15 października od poniedziałku do piątku w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach, w supermarketach i sklepikach osiedlowych oraz na poczcie od godziny 10:00 do 12:00 obsługiwane są tylko osoby powyżej 60. roku życia. Wprowadzone rozporządzenie miało jednak sporo niedociągnięć, co spowodowało spore zamieszanie m.in. w szkołach.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Dariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluDariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluCzytaj dalej

Rząd podkreślił w poprawionym rozporządzeniu, że godziny dla seniorów nie obowiązują w sklepikach szkolnych

W związku z wprowadzeniem w sklepach spożywczych godzin dla seniorów, wielu właścicieli szkolnych sklepików dostosowało się do obowiązujących przepisów i w godzinach od 10:00 do 12:00 prowadziło sprzedaż tylko osobom powyżej 60. roku życia. Absurdalna interpretacja przepisów wynikała z niechlujnie stworzonego dokumentu. W związku z tym nieporozumieniem rząd wprowadził poprawki w rozporządzeniu, które opublikowano w nocy.

Tym razem w rozporządzeniu napisano wprost, że godziny dla seniorów nie dotyczą sklepików szkolnych. Dodatkowo, specjalny czas dla najstarszych obywateli nie obowiązuje w sklepach odzieżowych, ze sprzętem elektronicznym, a także meblowych i budowlanych.

Dzisiaj grzeje:

1. Zacznie się już rano w niedzielę. Wielki sabotaż kościołów w całej Polsce, co się dzieje?

2. Zatrważające i niebywale smutne informacje o stanie Bogumiły Wander. Niestety, mąż nie może jej nawet odwiedzić

3. Już w poniedziałek Polacy odczują skutki, wszyscy mają dość. Działania przybierają na sile

Szef polskiego rządu zwrócił się niedawno do najstarszych obywateli i zaapelował do nich o ostrożność i pozostanie w domach w najbliższym czasie. Polski rząd zapowiedział również działania w ramach "korpusu pomocy seniorom", który ma pomóc w zapewnieniu opieki i bezpieczeństwa osobom starszym w czasie trwania pandemii.

- "Korpus Wsparcia Seniorów" poprzez szerokie zaangażowanie organizacji, wolontariuszy, harcerzy, Wojsk Obrony Terytorialnej czy wojsk operacyjnych będziemy chcieli uruchomić natychmiast, by zachęcić wszystkich seniorów w szczególności powyżej 70. roku życia do pozostanie w domach - przekazał szef rządu.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wpadka w programie na żywo. Gdy reporter spojrzał pod nogi, nie mógł nad sobą zapanować, widzowie o mało nie pękli ze śmiechu
  2. Anna Lewandowska zdradziła swój sekret na idealną niedzielę. Niesamowity rosół, pyszności na obiad
  3. Prawdziwy dramat. Jolanta Kwaśniewska nie mogła dłużej milczeć
  4. Dziś wszyscy Polacy dostaną identycznego SMS-a od rządu. Znamy jego treść
  5. Będą mandaty za wychodzenie z domu w całej Polsce? Policja zdradza szczegóły, trzeba wiedzieć
  6. Kolonizacja Marsa do 2050 roku? Plany firmy SpaceX brzmią jak scenariusz filmu science-fiction, aż ciężko uwierzyć
  7. Otworzyła słoik z ogórkami kiszonymi i pobladła. Jej oczom ukazał się żenujący widok
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: RMF 24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News