Z ostatniej chwili: Nie żyje legendarny polski dziennikarz i kabareciarz
Anna Maria Guziewska - 25 Grudnia 2018

Z ostatniej chwili: Nie żyje legendarny polski dziennikarz i kabareciarz

Ryszard Marek Groński nie żyje. Jeden z najbardziej charyzmatycznych dziennikarzy i satyryków odszedł wczoraj. Współpracował z najważniejszymi polskimi kabaretami i stworzył scenariusze do kultowych filmów. Miał 79 lat.

Ryszard Marek Groński współpracował z kabaretami: Szpak, Wagabunda, Pod Egidą. Był także zaangażowany w działania Teatru Syrena. O jego twórczości mówiło się dużo - dziennikarz chętnie komentował aktualne nastroje polityczne. Ostatnie lata spędził, współpracując z najważniejszymi tygodnikami publicystycznymi.

Ryszard Marek Groński nie żyje. Kim był wybitny satyryk?

Przez ostatnie lata był związany z "Polityką", kilka dekad wstecz współpracował z najważniejszymi polskimi kabaretami. Współtworzył scenariusze i opracowywał koncepcje. Był autorem kultowych filmów, jak "Lata dwudzieste, lata trzydzieste...", "Misja specjalna" i "Kim jest człowiek". Mężczyznę wspominają przyjaciele i świat literacki. Miał ogromny wpływ na satyryczne komentarze okresu PRL-u. O śmierci przyjaciela poinformował Daniel Passent. Postanowił w kilku zdaniach podsumować działalność Grońskiego. - Był zbyt niezależny, żeby zostać czyimkolwiek pupilem, mimo że tkwił w środowisku artystycznym i mediach, był zbyt skromny, żeby zostać celebrytą, któremu władza przypina ordery. Należał do pokolenia "pancernych motyli" – Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Krzysztofa Teodora Toeplitza. Byliśmy dobrymi kolegami z kabaretu, ze »Szpilek«, z "POLITYKI", z kawiarni. Wielokrotnie do Niego telefonowałem, zawsze, żeby o coś zapytać – i zawsze znał odpowiedź. Kilka dni po odejściu Kazimierza Kutza to kolejna wyrwa w kulturze polskiej, której prawdziwa historia zostanie dopiero napisana - napisał na swojej stronie Passent.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
olga_jackowskaLegendy polskiej muzyki, które straciliśmy w ostatnim czasie [ZDJĘCIA]Czytaj dalej
Niepokorny twórca trzymał się z daleka od medialnego szumu. Wolał tworzyć w zaciszu i chciał cieszyć się wolnością. Ryszard Marek Groński miał ogromny wpływ na polską kulturę literacką. Oddawał się nie tylko swojej pasji, ale i wspierał działania młodych. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika literackiego w krakowskich i warszawskich teatrach. Porównywany do Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego odszedł w wigilię. Polscy artyści składają kondolencje rodzinie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Polacy odcięci od swoich pieniędzy aż do Sylwestra?! Będziecie wściekli
  2. Nowe wiadomości po katastrofie w czeskiej kopalni. Wydobyto ciała ofiar
  3. Wizjoner przeraził cały świat! Katastrofa dla ludzkości już w styczniu, mroczny znak na niebie
Beata Tyszkiewicz11 wybitnych aktorek, które zniknęły z ekranu. Dlaczego odeszły?Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News