Viktor Orban i premier Włoch mieli zawetować pomysł ustalenia mechanizmu relokacji uchodźców. Orban zastrzegł, że Węgrom nie może być nic narzucone, a granice Unii powinno się uszczelnić. „Trzeba zamknąć zewnętrzne granice Unii Europejskiej. Nie może być mowy o obowiązkowej relokacji, przynajmniej w odniesieniu do Węgier” – powiedział.

W poniedziałek miało miejsce spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Unii. Podczas tego wydarzenia miały zostać omówione sprawy związane z wdrożeniem mechanizmu przesiedlenia uchodźców z Turcji do Europy. Rozmowy nie doszły do skutku z racji weta premiera Węgier – Viktora Orbana.

„Zawetował plan, zgodnie z którym osoby ubiegające się o azyl i migranci byliby przesiedlani bezpośrednio z Turcji do Europy” – poinformował rzecznik Orbana, Zoltan Kovacs.

Ahmet Davutoğlu, szef rządu tureckiego, przedstawił na spotkaniu warunki i propozycje dotyczące umowy między Unią a jego krajem. Turcja zaproponowała, że może przyjmować do siebie wszystkich przybyłych do Grecji uchodźców.

W zamian za to zażądała jednak dwa razy więcej pieniędzy niż uprzednio ustalono – nie 3 mld euro, a 6. Turkowie chcieli także, by codziennie około tysiąca imigrantów było zabieranych samolotami do wybranych krajów UE.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: niezalezna.pl, telewizjarepublika.pl
pt

Zobacz również