Włosi postanowili uhonorować rotmistrz Witolda Pileckiego. Jego imieniem nazwany zostanie park we włoskim Vicoli. Nigdy wcześniej żaden obiekt publiczny za granicą Polski nie był nazywany imieniem legendarnego polskiego rotmistrza – czytamy na łamach gazety „Nasz Dziennik”.

Włosi uznają Pileckiego za bohatera II wojny światowej oraz męczennika prześladowanego przez komunistów. Wiedzę o jego heroizmie czerpią z książki „Ochotnicy”, która wyszła spod pióra jednego z włoskich historyków.

Idea odznaczenia w ten sposób męczennika walki o wolność wspierana była przez polską Ambasadę we Włoszech. Każdą akcję, która promuje wiedzę na temat dzielności Pileckiego i tego, że jako jedyny na świecie zdecydował się dobrowolnie na inwigilację obozu zagłady w Oświęcimiu aprobuje jego córka, Zofia Pilecka.

Inicjatywę bardzo pozytywnie odebrała większość internautów. Jednocześnie narzekają, że w polskich szkołach na lekcjach historii nie naucza się o żołnierzach wyklętych, a wiedzę o bohaterach można zdobyć tylko dzięki internetowi. Na lekcjach historii ani słowa o nim nie słyszałem, dopiero w internecie. Wielu Polaków nie wie kim był, bo nie ma się skąd dowiedzieć – napisał jeden z internautów.

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

ds

Zobacz również