Jak donosi Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, dwie duże grupy rosyjskich żołnierzy wkroczyły na terytorium państwa przekraczając granicę w obwodzie ługańskim.

„Z danych operacyjnych RBNiO wynika, że w poniedziałek zarejestrowano przekroczenie ukraińsko-rosyjskiej granicy przez dwie taktyczne grupy batalionowe sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej” – czytamy na stronie internetowej Rady.

Jak donosi strona ukraińska, Rosjanie przekroczyli granicę na terenie kontrolowanym przez separatystów. Pokrywa się to z oskarżeniami kierowanymi przez Zachód i Ukrainę w stronę Rosji, że Kreml wspiera separatystów regularnymi oddziałami swoich sił zbrojnych.

Kijów szacuje, że w połowie stycznia 2015 roku na terytorium Ukrainy było ponad 8500 rosyjskich żołnierzy. Jednocześnie, Rosjanie zaprzeczają, by brali udział w konflikcie.

Z uwagi na zagrożenie, prezydent Poroszenko wydał dekret o częściowej mobilizacji, który został poparty przez ukraiński parlament. Akt został wydany z uwagi na „zagrożenie niezależności państwowej Ukrainy, groźbę dla integracji terytorialnej wywołanej agresywnymi działaniami Federacji Rosyjskiej i konieczność utrzymania gotowości bojowej sił zbrojnych i innych formacji wojskowych”.

Z uwagi na zagrożenie na wschodzie, Polska policja zostanie wyposażona w karabiny automatyczne AK – LINK.

źródło: tvn24.pl

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.