Władimir Putin rządzi Rosją już od niemal dwóch dekad. Wiele wskazuje jednak na to, że prezydent Rosji będzie musiał wreszcie oddać władzę.

Powołując się na źródło w Kremlu gazeta RBK pisze, że wybory w 2018 będą ostatnimi, które wygra Putin. Później rosyjski przywódca będzie zmuszony odejść na emeryturę.

– Podczas wyborów prezydenckich w 2018 roku Kreml postawi na frekwencję i wyższy niż kiedykolwiek wynik Władimira Putina przy wyborze na kolejną kadencję, która tym razem będzie ostatnia – czytamy.

– Wszyscy wychodzą z założenia, że szef (Putin) pójdzie na wybory i wszyscy rozumieją, że będzie to jego ostatnia kadencja. Nie będzie on niczego zmieniać na swoją korzyść w celu pozostania u władzy po 2024 roku”, czyli po zakończeniu przyszłej kadencji – miał powiedzieć RBK jeden z bliskich Putinowi polityków z Kremla.

Polityk miał również wyjawić, że „wybory w 2018 roku nie będą wyborami, lecz referendum zaufania wobec Putina”. O zmianie przywódcy pisze więcej niż jedno źródło.

– Chodzi o to, żeby u ludzi nie pojawiło się wrażenie, że nie ma po co chodzić na wybory, skoro i tak prezydent wybrany zostanie na kolejną kadencję – piszą Wiedomosti.

– Władze mają zamiar rozwiązać dwa zadania: procent głosów oddanych na Putina powinien być wyższy niż podczas wszystkich poprzednich wyborów, w których brał on udział. Bardziej znacząca powinna być także absolutna większość obywateli Rosji, którzy zagłosowali na „przywódcę narodowego” – dodaje Moskowskij Komsomolec.

Aby zwiększyć frekwencję w następnych wyborach rosyjscy politycy będą chcieli podjąć serię działań takich jak ułatwienie głosowania poza miejscem stałego zamieszkania czy aż dwukrotne zwiększenie komisji wyborczych.

– Władze zamierzają zwrócić uwagę na tę część rosyjskiego społeczeństwa, którą określa się jako liberalną. Choć Rosjanie nie są obecnie rozczarowani ani kursem „ostrzejszej obrony interesów narodowych” ani polityką konfrontacji z Zachodem, to Putin w wyborach w 2018 roku powinien wystąpić z „nowymi ideami”. Chodzi o konkretny plan reform, który Putin ma zamiar zrealizować podczas swojej finałowej kadencji prezydenckiej – pisze Moskowskij Komsomolec.

 

...

Zobacz również