Rosyjscy politycy powiedzieli na głos to, o co gros obserwatorów sytuacji na Majdanie podejrzewało Putina. Lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski zaproponował, aby Ukrainę podzielić. „Wyjście: podział Ukrainy. Lwów, Łuck, Iwano-Frankowsk, Tarnopol ? to Ukraina, reszta ? do Rosji. Inaczej mrok i wojny domowe”. „Powinniśmy obecnie ratować swój naród, obronić Rosjan na Ukrainie. Zrobić wszystko, co się da. Aż do zwrócenia sobie terytoriów. Ekonomiczna elita Ukrainy również jest przerażona. Ich pieniądze są na Zachodzie, a kiedy kapitał pod kontrolą, wtedy oligarchami łatwiej sterować” – ocenił Żyrinowski.

Z kolei lider komunistów, drugiej siły politycznej w Dumie Państwowej, Giennadij Ziuganow mówi: ?Co zrobiła opozycja na Majdanie? Okopała się. (?) Mam nadzieję, że w końcu rozgonią Majdan i w dalszej kolejności rady zachodnich obwodów będą ogłaszać niepodległość. Dojdzie do rozpadu, zresztą on ma tam miejsce od 300 lat. Zachodnie obwody ukształtowały się jako część Zachodu (?) A Donieck i południowo-wschodnie miasta, czyli to, co nazywano Małorosją, zawsze były pod wpływem Rosji. (?) Niechaj więc będzie słaba zachodnia Ukraina i druga, bogata, z kurortami, z Krymem ? nasza część.? 

Ów ?ratunek? niedługo może stać się faktem. Rosyjskie telewizje pokazywały niedawno czołgi zmierzające ku granicy z Ukrainą. Pretekst można łatwo znaleźć. Wczoraj o ochronę ludności cywilnej na Krymie oraz interwencję wojsk rosyjskich zwróciła się ?Rosyjska Wspólnota Sewastopola?. W oświadczeniu podkreśla się, że ostatnie wydarzenia w Kijowie są wstępem do wojny domowej, podsycanej przez europejskie i amerykańskie siły specjalne, mające jeden cel: zniszczyć rosyjski świat. Tym samym nad rosyjską ludnością cywilną Sewastopola zawisła groźba ludobójstwa. Przypominam, że 17 września 1939 Sowieci zaatakowali Polskę właśnie pod pretekstem obrony ludności cywilnej, wtedy ukraińskiej.

W TVN-ie, Polsacie czy TVP pokazuje się niemalże tylko agresję milicji Berkut i ofiary po stronie przeciwników prezydenta Janukowycza. Tymczasem w mediach rosyjskich sytuacja jest odwrotna. Na ekranach obserwujemy zatrważające obrazki rannych milicjantów i dzikie hordy chuliganów atakujących oddziały Berkutu. Wciąż mówi się także o snajperze, którzy ranił 23 funkcjonariuszy oraz banderowcach śpiewających hymn UPA i marzących o zemście na Moskalach i Polakach. 

Tymczasem we Lwowie demonstranci zajęli siedzibę władz obwodowych, Służb Bezpieczeństwa, a także skład broni w koszarach wojskowych (doszło tam do pożaru) i budynek prokuratury. W Iwano-Frankowsku doszło do zajęcia budynków służb, prokuratury i wojewódzkiej komendy milicji. Podobnie było w Tarnopolu, tam też demonstranci podpalili komisariat milicji. Nie byłoby w tym nic odkrywczego, gdyby nie fakt, że przy okazji Ukraińcy spalili wszystkie dokumenty, chociażby w prokuraturze, przez co nie będzie można już kontynuować wielu spraw dotyczących przestępców, których jak widać, jest wielu pośród protestującego tłumu.

 

 

Zobacz również

Naczelny poganiacz kmiotów z polskiej sceny politycznej, biesiadnik i artysta