Jak podaje telewizja Fox News, rosyjscy dyplomaci zażądali od Amerykanów natychmiastowego wycofania ich samolotów z przestrzeni powietrznej Syrii. Rośnie napięcie w regionie, po tym jak odrzucono propozycję Putina, by utworzyć koalicję przeciw ISIS. 

Fox News powołuje się na swoje źródło w amerykańskiej administracji. Według przekazanych informacji Rosjanie żądają wycofania się Stanów Zjednoczonych, ponieważ teraz ich myśliwce latają na syryjskim niebie. Jak twierdzi źródło, Amerykanie nie spełnią tych żądań.

Rosyjskie działania prowadzą do wzrostu napięcia, zaledwie dwa dni po przemówieniu Putina na forum ONZ. Wzywał on wtedy do utworzenia koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Propozycja ta została odrzucona.

Kreml już od dłuższego czasu wzmacnia swoją obecność w Syrii, dostarczając sprzęt wojskowy i żołnierzy. Celem jest wzmocnienie syryjskiego dyktatora, podczas gdy Zachód żąda usunięcia go.

Dane satelitarne dostarczone przez wywiad amerykański wskazują, że w Syrii znajduje się 28 rosyjskich samolotów (Su-24, 12 Su-25 oraz cztery Su-30SMs).

„The Times” informuje, że na lotnisko w Latakii przyleciało 6 samolotów Su-34. Douglas Barrie – amerykański specjalista wojskowy mówi, że nie można potwierdzić obecności Su-34, ale zaostrzona ochrona lotniska wskazuje na obecność specjalnych samolotów.

Su-34 i Su30SMs to najnowocześniejsze rosyjskie myśliwce i Syryjczycy nie są w stanie ich pilotować.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

...

Zobacz również

jo, źródło: polskatimes.pl