Rosyjskie władze są rozwścieczone do czerwoności przez ten jeden polski pomysł. Na Kremlu zawrzało. W odpowiedzi przeciwko Polsce Rosjanie postanowili do sporu wciągnąć także Litwę i Ukrainę. Poszło o rzecz, wydawałoby się, bardzo błahą.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło kampanię „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”. W jej ramach Polacy mają wybrać motywy i obrazki, które znajdą się w nowej wersji paszportu. Spore kontrowersje wzbudziło umieszczenie wśród nich Ostrej Bramy w Wilnie i Cmentarza Orląt Lwowskich.

Sprawa rozwścieczyła Rosję, która od razu zaatakowała i zarzuciła Polsce „imperialne aspiracje”. Na popularnym w Rosji portalu informacyjnym, lenta.ru, pojawił się artykuł, w którym Polska oskarżana jest o brak szacunku do swoich sąsiadów i ignorowanie ich opinii. Rosjanie przestrzegają w artykule przed polskimi dążeniami do odzyskania wpływów na Litwie i Ukrainie.

– Dlaczego Polska demonstruje brak szacunku wobec narodowych uczuć sąsiadów i czy należy traktować to jako pretensje Warszawy do dawnych terenów wschodnich? Opinię swoich ‚partnerów’ rząd Polski świadomie postanowił zignorować. Pamiętajmy, że nie tylko liczni aktywiści i marginalni członkowie polskich nacjonalistycznych organizacji chcą zachować swoje wpływy na tych terytoriach – czytamy w artykule lenta.ru.

W sprawę zaangażowała się także rosyjska agencja rządowa RIA Nowosti, która w swoich materiałach specjalnie podburza Ukraińców i Litwinów przeciw Polakom. Jak podkreśla agencja, „Polska chce wydać dokumenty z obraźliwymi obrazkami, by przypomnieć, do kogo należały niegdyś Lwów i Wilno”. Antypolska kampania już daje efekty, zarówno Ukraińcy i Litwini ostro sprzeciwili się umieszczeniu grafik w nowej wersji paszportu.

ZOBACZ TAKŻE:

https://www.youtube.com/watch?v=1CuF_GBTFOQ

...

Zobacz również