Rosyjskie władze, które zmagają się z problemem napływu uchodźców ze wschodniej Ukrainy, zamierzają umieścić ich na Syberii. 

Według oficjalnych obliczeń, od początku wojny ukraińsko-rosyjskiej, na terenie Federacji Rosyjskiej znalazło się 1,6 miliona uchodźców wojennych z ogarniętej konfliktem wschodniej Ukrainy. By poradzić sobie z ciągle napływającymi uchodźcami, rosyjskie władze wymyśliły, że posłużą oni do zasiedlenia najdalszych zakątków wschodniej Rosji.

Pomysł zasiedlenia wyludniającej się Syberii uchodźcami z Ukrainy został już zaakceptowany przez rosyjskie ministerstwo rozwoju Dalekiego Wschodu.

Jak się jednak okazuje, pomysł rosyjskich władz nie podoba się większości ukraińskich uchodźców i najprawdopodobniej nie skorzystają z zasiedlenia Syberii, które – jak zapewniają władze – będzie dobrowolne.

Pomysł rosyjskich władz może wzbudzać mieszane emocje z uwagi na kontekst historyczny. W przeszłości – za czasów carskiej a także bolszewickiej Rosji – na Sybir wysyłano skazańców gdzie dokonywało się powolne ich wyniszczanie w ciężkiej pracy i warunkach atmosferycznych.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: se.pl 

...

Zobacz również