Rosja: Sąd zakazał działania słynnej inicjatywy StopCham

Rosja: Sąd zakazał działania słynnej inicjatywy StopCham Źródło:

Rosyjska grupa StopCham, która wsławiła się w Rosji oraz poza jej granicami walką z kierowcami, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego została zdelegalizowana decyzją Sądu Miejskiego w Moskwie na żądanie rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ministerstwo wyjaśnia, że powodem skierowania sprawy do sądu były liczne wybryki chuligańskie oraz przypadki niszczenia mienia dokonywane przez członków ruchu. Nie jest wykluczone, że po wyjaśnieniu wszystkich przypadków łamania prawa grupa dostanie ponownie pozwolenie na prowadzenie swojej działalności.

Wiceprezydent Ruchu Kierowców Rosji Leonid Olszanskij uważa werdykt moskiewskiego sądu za sprawiedliwy. Olszanskij twierdzi, że uczestnicy grupy uzurpowali sobie prawo do przejmowania obowiązków, które powinny należeć do policji. Wiceprezydent uważa, że grupa wielokrotnie dopuściła się czynów chuligańskich oraz celowo uszkadzała mienie kierowców.

Grupa StopCham powstała w Rosji zrzeszając wokół siebie głównie młodych ludzi. Ruch działał w wielu rosyjskich miastach. Członkowie utworzyli kanał w serwisie YouTube, publikowali tam nagrania przedstawiające ich happeningi oraz działania mające na celu walkę z kierowcami, którzy celowo łamią zasady ruchu drogowego. Grupa zajmowała się głównie wypatrywaniem kierowców, którzy nieprawidłowo parkują swoje samochody, po czym naklejała na przednią szybę dużą naklejkę informującą o tym, że dana osoba nie przestrzega przepisów. Filmy zyskały popularność także poza granicami Rosji. Podczas odcinków dochodziło często do bójek oraz ostrych potyczek słownych toczonych między kierowcami, a uczestnikami organizacji.

https://youtu.be/CV1waVXwu20 źródło: ria.ru
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News