„Gdy pojawi się takie zapytanie, to w ramach dialogu między naszymi państwami, będzie ono rozpatrywane. Na razie trudno mówić o tym hipotetycznie”– oświadczył Pieskow.

Z ostatnich wypowiedzi wicepremiera i szefa syryjskiej dyplomacji – Walida Muallema -wynika, że władze syryjskie nie zawahają się poprosić Rosji o wsparcie wojskowe, które miałoby wspomóc siły rządowe w walce z rebeliantami.

„Obecnie nie ma takich wspólnych działań bojowych z rosyjskimi żołnierzami, lecz jeśli poczujemy taką konieczność, przemyślimy ją i poprosimy” – powiedział Mualim w telewizji państwowej. Minister przyznał, że do tej pory armia syryjska jest w stanie walczyć samodzielnie to potrzebna jest jej nowoczesna broń, aby mogła odeprzeć ataki grup pragnących obalić prezydenta Asada.

Siergiej Ławrow mówił, że odejście Baszara el-Asada, którego domaga się wielu przywódców zachodu to „utopia”. Władze rosyjskie twierdzą, że pomoc udzielana Syrii ma służyć walce z terroryzmem i zapobiec rozpadowi państwa syryjskiego.

Wbrew zapewnieniom Moskwy i Damaszku o nieobecności rosyjskich żołnierzy w Syrii amerykański wywiad donosi o obecności rosyjskich czołgów na terenie lotniska w Latakii.

jo, źródło: onet.pl

...

Zobacz również