Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji odpowiedziało na szczyt NATO, który odbył się w Warszawie. Federacja jest zaniepokojona jego klimatem i przebiegiem i przekonuje, że NATO walczy z nieistniejącym zagrożeniem ze strony Rosji. Dodaje, że polityka NATO spowoduje nieodwracalne pogorszenie stosunków i konieczność zmiany umowy.

Rosyjski MSZ twierdzi, że Polska wraz z NATO prowadzi militarystyczną politykę, która jest skierowana przeciwko Moskwie, która jest mocno zaniepokojona podjętymi na szczycie decyzjami.

W oświadczeniu mocno krytykowana jest postawa Polski, która według rosyjskich władz podsycała antyrosyjski klimat, postulowała zwiększenie zaangażowania militarnego NATO na jej terytorium, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, oraz zgłosiła konieczność renegocjowania umowy pomiędzy Rosją a NATO z 1997 roku.

– Należy odnotować, że tego typu wypowiedzi są wspierane przez niespotykaną dotychczas aktywność militarną państw NATO przy rosyjskich granicach. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że z powodu takich działań wzrasta poziom zagrożenia militarnego, podobnie jak z powodu wzmocnienia tzw. wschodniej flanki – czytamy w dokumencie.

Rosyjski MSZ ogłosił, że tego typu działania inspirowane przez Polskę oznaczają nieodwracalne pogorszenie stosunków i być może konieczna będzie zmiana umowy Rosja-NATO. Według Moskwy, oznacza to również osłabienie istniejącego w Europie systemu bezpieczeństwa.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

źródło: Wprost.pl

...

Zobacz również