Jak poinformowała na konferencji prasowej przewodnicząca Komisji ds. rozwoju społecznej dyplomacji i wspierania diaspory rosyjskiej za granicą Izby Społecznej Jelena Sutormina, Rosja zwróciła się m.in. do OBWE i ONZ o zainteresowanie się sprawą demontażu sowieckich pomników w Polsce.

Polski Instytut Pamięci Narodowej – w ramach ustawy dekomunizacyjnej przyjętej ostatnio przez Sejm – przygotował projekt demontażu ok. 500 pomników „wdzięczności Armii Czerwonej”, które wzniesiono na terenie Polski po zakończeniu II wojny światowej.

W związku z planami IPN, Sutormina poinformowała media o zwróceniu się rosyjskich władz do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Rady Praw Człowieka ONZ oraz UNESCO. Według rosyjskich władz – które nie zamierzają pozostawić bez reakcji planów polskiego rządu – demontaż sowieckich pomników w Polsce to „polityczna wojna” wymierzona w Rosję.

Wyrażamy nadzieję, że polskie władze nie ulegną ekstremistycznie nastawionym politykom i nie będą prowadzić działań, które rzeczywiście graniczą z barbarzyństwem – powiedziała wcześniej rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

 – To, że z polskiej przestrzeni publicznej powinny zniknąć symbole komunizmu, to jest chyba rzeczą naturalną i normalną. Myślę, że dla wielu polskich obywateli jest oburzające, że tak długo, ciągle jeszcze w wielu miejscach, takie symbole się znajdują – powiedziała z kolei premier Beata Szydło.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: wp

...

Zobacz również