Rosja bierze przykład z Węgier. Wybuduje ogromny mur na granicy

Rosja bierze przykład z Węgier. Wybuduje ogromny mur na granicy Źródło: flickr

Na świecie zapanowała moda na budowanie wielkich murów. Tym razem jednak powodem nie są imigranci ani uchodźcy. Rosja chce odgrodzić się od Ukrainy w związku z "potrzebą zapewnienia poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom".

Władze Rosji postanowiły dosłownie oddzielić od Ukrainy anektowany w 2012 roku Krym. W tym celu zostanie wybudowane 50-km ogrodzenie.  Płot zostanie wykonany ze siatki, o wysokości dwóch metrów, dodatkowo wzmocniona stalowym rusztowaniem i drutem kolczastym. Ogrodzenie ma zostać ukończone do końca 2017 roku. Koszt ogrodzenia wyniesie około 3 mln euro. Całość pokryje FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa), które tłumaczy budowę ogrodzenia wzrastająca liczbą prób nielegalnego przekroczenia granicy przez osoby uciekające przed prawem i grupy dywersyjne. Rosjanie potwierdzili, że prace budowlane mają ruszyć na początku przyszłego roku. 50-metrowe ogrodzenie powstanie z drutu kolczastego i wysokiej siatki, na której zamontowane będą kamery i czujniki ruchu.

Okupacja

Rosja okupuje Krym od końca lutego 2014 roku. Ukraina w związku z rosyjską okupacją półwyspu wielokrotnie protestowała na forum międzynarodowym i wciąż walczy o odzyskanie półwyspu. Ostatnio złożyła pięć pozwów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w tej sprawie. Źródło: wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News