Program Rodzina 500+ był flagowym pomysłem Prawa i Sprawiedliwości oraz jednym z głównych czynników wyniesienia partii do władzy przez obywateli w 2015 roku. Idea jest tak popularna wśród Polaków, że nawet partie, które początkowo ją krytykowały, teraz zawierają jej własną wersję w swoich programach. Jak już zwykle bywa, jest jeszcze druga, ciemniejsza strona medalu.

Socjalna inicjatywa PiS, mająca na celu zatrzymanie w kraju rodzin i powiększenie niskiej dzietności, kosztuje rocznie setki miliardów złotych. Pomimo zapewnień rządu o 23 miliardach, program kosztuje nawet niemal 40 miliardów.

Nie zmienia to jednak jego popularności i wpływu na wyborców partii Jarosława Kaczyńskiego, którzy są dumni ze społecznych osiągnięć „dobrej zmiany”. W całej Polsce, od kiedy ruszyło 500+, świadczenie otrzymały tysiące osób, a środki im przekazane liczone są w miliardach.

Niestety nie wszyscy pobierają pieniądze zgodnie z prawem, co prowadzi do potrzeby ich zwrotu. Kwoty, które poszczególne rodziny muszą zwrócić, różnią się w zależności od przypadku. Zwykle jest to jednak kilka tysięcy złotych.

Rodziny w całej Polsce muszą oddać 500+

Powody, dla których urzędnicy orzekają potrzebę zwrotu świadczenia, są różne. Najczęściej jest to jednak zmiana sytuacji życiowej, rozpoczęcie pracy.

Wszystko bierze się stąd, że nie informują nas o podjęciu pracy, o zmianie sytuacji życiowej. A my informujemy wyraźnie, że o każdej zmianie trzeba informować. Ktoś może myślał, że mu się uda, inny zrobił to nieświadomie, bo potem mówi, że nie wiedział. Czasem przychodzą do nas i sami informują. Na przykład trzy miesiące po podjęciu pracy. Ale my też weryfikujemy dokumenty. Jeśli widzimy, że jest podjęcie pracy, a ktoś nas o tym nie poinformował, przeliczamy dochody. A potem informujemy o naszej decyzji – powiedziała naTemat urzędniczka z Krosna.

W podkarpackim mieście od początku stycznia wydano 22 podobne decyzje. Szczecin natomiast „poszczycić się” może 406 decyzjami od początku funkcjonowania programu w 2016 roku.

732 217,75 zł to kwota główna, 27 712,25 zł odsetki. Środki zwrócone na podstawie decyzji zwrotowych to 212 690,08 zł – powiedział dziennikarzom Maciej Homis, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

W całej Polsce w podobnej sytuacji jest tysiące rodzin. Wiele z nich nie jest świadomych nadchodzącego cięcia przychodów z racji niewywiązywania się z umowy z państwem.

WARTO PRZECZYTAĆ:

  1. Chiny stają się dyktaturą?! Zmiana konstytucji, nieograniczona władza
  2. Poseł Kukiz’15 nie zginął w wypadku? PORAŻAJĄCE ustalenia prokuratury
  3. Uczestniczka nie wytrzymała. Za kulisami powiedziała, co naprawdę sądzi o Iwonie Pavlović

Czy pobierasz świadczenie 500+?

Loading ... Loading ...

Najzabawniejsze memy o 500 plus [ZOBACZ!]

Tak wygląda polska wyprawa na K2 [ZDJĘCIA]

źródło: trudat.natemat.pl