Dom Hitlera w Braunau, w którym ten mieszkał przez pierwsze trzy lata swojego życia (1889-1892), zostanie zburzony. Zachowana zostanie jedynie piwnica, a na gruzach starej budowli powstać ma nowa.

Decyzję o rozbiórce domu wydało MSW Austrii po konsultacji z mieszkańcami Braunau i ekspertami. Debata w sprawie domu prowadzona była jednak w całym kraju. Znaleźli się też tacy Austriacy, którzy opowiedzieli się za innym zagospodarowaniem nieruchomości.

Sprawę komplikowała jednak właścicielka budynku. Kobieta godziła się do 2011 roku na przeprowadzanie w nim warsztatów dla osób niepełnosprawnych. Jeszcze wcześniej dom wynajmowało samo MSW. Właścicielka przez ostatnie 5 lat nie godziła się na żaden wynajem ani sprzedaż lokalu. Władze posunęły się więc do wywłaszczenia kobiety.

Teraz budynek zostanie rozebrany, o czym poinformował sam minister spraw wewnętrznych Austrii, Wolfgang Sobotka. Na decyzję MSW wpływ miała specjalna 12-osobowa komisja, w której zasiedli m.in. mieszkańcy Braunau. Jak stwierdził Sobotka, zburzenie domu jest krokiem przeciwko uczynieniu go miejscem kultu nazistowskiego.

 – Decyzja jest konieczna, ponieważ chcielibyśmy zapobiec sytuacji, w której ten dom stałby się miejscem kultu dla neonazistów, co powtarzało się w przeszłości – oświadczył minister.

Po zburzeniu domu Hitlera, na jego miejscu stanie budynek, który posłuży celom administracyjnym lub stanie się centrum charytatywnym.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: wprost.pl
pt

...

Zobacz również

Zobacz również