Rewolucja w Danii. Rząd odchodzi od modelu skandynawskiego

Rewolucja w Danii. Rząd odchodzi od modelu skandynawskiego

Już od dłuższego czasu dało się zauważyć stopniowe odchodzenie Danii od modelu polityki jaki prowadzą inne kraje Skandynawii tj. tzw. państwa opiekuńczego.

Partia rządząca zasiliła swoje szeregi zwolennikami myśli wolnościowej i chce dokonać w kraju radykalnych zmian. Choć konkrety nie zostały jeszcze przedstawione przez szefa rządu to z wykonanych już prac wstępnych wiadomo, że planowana jest między innymi obniżka największej stawki podatku dochodowego o 5%, cięcia wydatków państwowych, podwyższenie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat, oraz zastąpienie rządowych grantów kredytami w przypadku finansowania studiów.

„ Chcemy promować społeczeństwo, w którym łatwiej jest wspierać siebie i swoją rodzinę, nim przekaże się dużą część swoich dochodów na rzecz finansowania kosztów społeczeństwa” - powiedział premier Lars Rasmussen

Swój sprzeciw zapowiedziała już opozycja, która ogłosiła, że każda próba obniżki podatków będzie blokowana z ich strony.

„Rząd zaangażował się w ideologiczną krucjatę, która jest daleka od nordyckiego modelu państwa dobrobytu” - Powiedział Benny Engelbrecht, rzecznik prasowy partii socjaldemokratycznej

Ostateczne projekty zostaną przedstawione na początku lata.

nhc

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News