Już od dłuższego czasu dało się zauważyć stopniowe odchodzenie Danii od modelu polityki jaki prowadzą inne kraje Skandynawii tj. tzw. państwa opiekuńczego.

Partia rządząca zasiliła swoje szeregi zwolennikami myśli wolnościowej i chce dokonać w kraju radykalnych zmian. Choć konkrety nie zostały jeszcze przedstawione przez szefa rządu to z wykonanych już prac wstępnych wiadomo, że planowana jest między innymi obniżka największej stawki podatku dochodowego o 5%, cięcia wydatków państwowych, podwyższenie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat, oraz zastąpienie rządowych grantów kredytami w przypadku finansowania studiów.

„ Chcemy promować społeczeństwo, w którym łatwiej jest wspierać siebie i swoją rodzinę, nim przekaże się dużą część swoich dochodów na rzecz finansowania kosztów społeczeństwa” – powiedział premier Lars Rasmussen

Swój sprzeciw zapowiedziała już opozycja, która ogłosiła, że każda próba obniżki podatków będzie blokowana z ich strony.

„Rząd zaangażował się w ideologiczną krucjatę, która jest daleka od nordyckiego modelu państwa dobrobytu” – Powiedział Benny Engelbrecht, rzecznik prasowy partii socjaldemokratycznej

Ostateczne projekty zostaną przedstawione na początku lata.

nhc

...

Zobacz również